Uczniowie SP w Geniuszach poznają Polskę

Baner Poznaj Polskę

10 maja 2022 r. uczniowie klas IV-VIII, a 7 czerwca dzieci z klas I-III ze Szkoły Podstawowej w Geniuszach uczestniczyli w wycieczce do Augustowa i okolic w ramach programu “Poznaj Polskę”.

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Geniuszach poznają Polskę

Poznawanie piękna ojczystego kraju rozpoczęli od zwiedzania Muzeum Kanału Augustowskiego. Muzeum to mieści się w zabytkowym domku z XIXw. w tzw. Domku Prądzyńskiego. Wystawy prezentują historię budowy i eksploatacji kanału oraz przybliżają postać głównego projektanta Ignacego Prądzyńskiego. Obecnie Kanał Augustowski jest wykorzystywany jako malowniczy szlak turystyczny.

Następnie uczniowie wyruszyli w rejs statkiem po Kanale Augustowskim, podczas którego mogli podziwiać piękne widoki wzdłuż trasy oraz poznali historię nieszczęśliwej miłości.

Kolejnym punktem programu był pyszny obiad (w restauracji „Kaktusik”), po którym udali się do Muzeum Wigier. Tam obejrzeli niezwykle ciekawe eksponaty oraz zapoznali się z fauną i florą Wigierskiego Parku Narodowego. Obszar ten bogaty jest w różnego rodzaju roślinność, m.in. trzciny, oczerty, jeżogłówki, skrzypy. Na tafli wody pływają grążele żółte, grzybienie północne i białe. Mieli także możliwość podróżowania łodzią motorową z przeszklonym dnem, służącą do prowadzenia zajęć na wodnych ścieżkach edukacyjnych jeziora Wigry. Obserwowali zanurzoną i pływającą roślinność, tj.: różne rodzaje grzybieni i grążeli. Uwagę zwracały dwuczube perkozy, trzciniaczki, śmieszki oraz gromady kormoranów. Od przewodnika dowiedzieli się, że można tu spotkać orła bielika. Po tym niezwykle ciekawym doświadczeniu, skierowali się do Pokamedulskiego Klasztoru w Wigrach, gdzie przewodnik oprowadził ich po wszystkich zakamarkach, opowiadając przy tym bardzo ciekawe historie.

Wyjazd był bardzo udany. Uczniowie spędzili aktywnie czas i wiele się nauczyli.

SP w Geniuszach


Zobacz również

Skip to content