Wycieczka na Mazury

Baner Poznaj Polskę

Uczniowie klas siódmych Szkoły Podstawowej nr 1 im. A. Mickiewicza w Sokółce w dniu 19 maja 2022 r. uczestniczyli w jednodniowej wycieczce na Mazury. Odwiedzili miejscowości: Ruciane Nida, Mrągowo i Świętą Lipkę. Wycieczka została dofinansowana ze środków programu MEiN “Poznaj Polskę”.

Pierwszym punktem wycieczki była turystyczna miejscowość Ruciane Nida. Atrakcję stanowił rejs statkiem z przystani “U Faryja” po Jeziorze Nidzkim, jednym z najdłuższych jezior na tym terenie, pełnym zatok i wysp, najmniej zmienionym przez działalność człowieka akwenem na Mazurach. Ładna pogoda i okoliczności przyrody sprzyjały tej wyprawie. Podczas rejsu uczestnicy podziwiali malownicze widoki, gdyż jezioro to, jedno z najpiękniejszych w Polsce, sąsiaduje z Mazurskim Parkiem Krajobrazowym.

Wycieczka na Mazury

Następnie młodzież udała się do Muzeum Warmii i Mazur w Mrągowie. Dzięki wystawom i ciekawym opowieściom przewodników uczniowie poznali pradzieje okolic i historię urokliwego miasta położonego nad jeziorem Czos. Uczestnicy wycieczki z wielkim zainteresowaniem oglądali ekspozycje archeologiczne oraz pamiątki przeszłości z zakresu numizmatyki, etnografii, piśmiennictwa, sztuki ludowej i współczesnej.

Okazałą kolekcję historycznych pojazdów militarnych, w tym czołgów, wozów strażackich, radiowozów milicyjnych i policyjnych młodzież obejrzała w Muzeum Sprzętu Wojskowego w Mrągowie. Możliwość zobaczenia z bliska tych pojazdów wzbudziła w uczniach wielki entuzjazm.

Niezapomnianym przeżyciem i ostatnim punktem wycieczki był pobyt w sławnym miejscu pielgrzymkowym w Sanktuarium Maryjnym w Świętej Lipce. Kościół ten jest perłą barokowej architektury sakralnej, ze wspaniałymi organami z 1721 roku. Młodzież poznała historię tego miejsca i miała okazję wysłuchać koncertu organowego prezentującego możliwości tego zabytkowego instrumentu. Koncertu w Świętej Lipce nie tylko się słucha, ale także ogląda, bo figurki umieszczone na organach poruszają się. Uczestnicy wycieczki byli zachwyceni koncertem, podczas którego organmistrz wykonywał utwory, wykorzystując głosy z czterech tysięcy piszczałek imitujących różne instrumenty, w tym anielskie dzwonki.

Wycieczka dostarczyła wszystkim uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń. Była okazją do poznania naszego kraju, jego pięknej przyrody, tradycji, zabytków kultury i historii. Przyczyniła się do integracji uczestników. Wyjazd był bardzo udany.

Szkoła Podstawowa nr 1
im. Adama Mickiewicza w Sokółce


Zobacz również

Skip to content