Program tegorocznej Nocy Muzeów w Muzeum Ziemi Sokólskiej poświęcony został fenomenie tkanych pasów z terenu Sokólszczyzny.
Dla zainteresowanych przewidziano warsztaty tkackie. Kto tego dnia odwiedził muzeum mógł samodzielnie spróbować swoich sił na krośnie lub zasiąść do kołowrotka. Czekała go także opowieść o tradycjach i znaczeniu tkanych pasów przedstawiona na nowej, otwartej tego dnia wystawie czasowej “Krajka – Sokólska Tkanina Ludowa”, na której oprócz ponad 60 pasów ze zbiorów Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej można oglądać zdjęcia archiwalne z lat 70. z Korycina i z uroczystości święcenia wiązanki
zwanej “równianką” lub “praźmem” na 15 sierpnia, w tzw. Święto Matki Boskiej Zielnej. Do dziś w kościele pw. Znalezienia i Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Korycinie oraz w parafii Janowskiej pw. Św. Jerzego – jest to tradycja żywa.
Materiał o wystawie można obejrzeć na stronie:
https://www.youtube.com/channel/UC-9XYRLPsfFnDQEm-nRvEZw
Jego premiera odbyła się w trakcie trwania Nocy Muzeów w Sokółce.
Uwaga! Kto nie zdążył w Noc Muzeów by zaopatrzyć się w publikację “Krajka – Sokólska Tkanina Ludowa” ten jeszcze ma szansę. W naszym muzeum posiadamy kilka nieodpłatnych egzemplarzy (dzięki uprzejmości Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej). Wystawa o sokólskiej krajce jest dostępna dla zwiedzających nieodpłatnie w siedzibie muzeum (ul. Piłsudskiego 2) do końca czerwca, w godzinach 9-16 (pn.-pt.), w sobotę w godz. 10-15. Serdecznie zapraszamy!
Edyta Wiśniewska – instruktor SOK