24 października 2019 roku o godzinie 17:00 w Kinie „Sokół” Teatr Wierszalin zaprezentuje spektakl teatralny pt. „Dziady. Noc pierwsza”.
BILETY w cenie 15 zł dostępne są w kasie Kina „Sokół”. Spektakl dofinansowany przez Burmistrza Sokółki – Ewę Kulikowską.
„Dziady – Noc Pierwsza” to adaptacja części IV dramatu Adama Mickiewicza. Teatr Wierszalin przygotował spektakl w swoim charakterystycznym języku obrazu, dźwięku i dramaturgii. Teatr Wierszalin wyjątkowo prezentuje swój spektakl poza stałą siedzibą. Scena Kina „Sokół” zostanie całkowicie przystosowana do tego, aby zmienić się z prawdziwą scenę teatralną. Najwyższy poziom aktorstwa. Wspaniały spektakl.
Przedstawienie spektaklu odbędzie się w ramach „Objazdu mickiewiczowskiego – wzorem Reduty”. Projekt realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Podlaskiego.
O projekcie „Objazd mickiewiczowski – wzorem Reduty”
Jedenaście miast w czterech województwach wschodniej Polski, trzy spektakle i jedna idea: ukazać młodym ludziom piękno żywego słowa Adama Mickiewicza – tak w skrócie można opisać cykl prezentacji Teatru Wierszalin realizowany jesienią tego roku pod hasłem „Objazd mickiewiczowski – wzorem Reduty”.
Projekt nawiązuje do idei upowszechniania teatru i kultury polskiej, jaka przyświecała wyprawom organizowanym w dwudziestoleciu międzywojennym przez Redutę – pierwsze polskie laboratorium teatru. Zespół, stworzony przez Juliusza Osterwę i Mieczysława Limanowskiego, pioniersko postawił sobie za cel dotrzeć do miast i miasteczek całego kraju z najlepszymi spektaklami, opartymi na polskich tekstach. Pierwszą wyprawę odbył w 1924 roku na Kresach Wschodnich.
Dziś Teatr Wierszalin, biorąc za wzór Redutę, oferuje szerokiej publiczności, w szczególności młodzieży, możliwość żywego kontaktu z dziełami, kształtującymi poczucie tożsamości narodowej. Trzy spektakle w reżyserii Piotra Tomaszka, oparte na twórczości Adama Mickiewicza: „Dziady – Noc Pierwsza”, „Dziady – Noc Druga” oraz „Wykład” na podstawie „Ksiąg narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego”, będzie można zobaczyć w październiku i listopadzie na małych i dużych scenach wschodniej Polski.
Agnieszka Kozakiewicz