Noc Bibliotek 2019

W piątek 4 października 2019 r. Biblioteka Publiczna w Sokółce zaprosiła mieszkańców do udziału w kolejnej edycji Nocy Bibliotek! Nasza placówka wzięła udział w tej ogólnopolskiej akcji już po raz piąty.

Noc Bibliotek 2019

Noc Bibliotek to akcja podczas której, jednego dnia (a dokładnie wieczora i nocy) biblioteki publiczne, szkolne, pedagogiczne i inne w całej Polsce otwierają się po zmroku i zapraszają do odwiedzin. My także postanowiliśmy w twórczy i niekonwencjonalny pokazać swoje zbiory, zachęcić do regularnych odwiedzin oraz zorganizować czas najmłodszym czytelnikom.

W godzinach porannych odbyły się warsztaty dla młodzieży pod hasłem „10 kroków do spełnionych marzeń”, które prowadziła Magda Bębenek, autorka książek i znanej strony internetowej „Las w nas”.

Zabawę z najmłodszymi zaczęliśmy o godzinie 16.00. Zaplanowaliśmy wiele kreatywnych atrakcji. Nasza czytelnia zamieniła się w miejsce gier planszowych i zabaw plastycznych. Najmłodsi wspólnie z paniami bibliotekarkami mogli zagrać w planszówki, malować farbami i pastelami, wykonać kasztanowe ludziki, a także sowy z piórek i jesiennych liści. Maluchy stworzyły też kolorowe balony zwierzaki. Następnie dzieci, zajadając się popcornem, wysłuchały bajki o „Trzech Małych Świnkach” przedstawionej w formie szalenie popularnego teatrzyku Kamishibai. Opowieść bardzo spodobała się dzieciom, a po jej zakończeniu bibliotekarki zaproponowały wspólne dekorowanie domu trzech małych świnek. Każde dziecko miało szansę własnoręcznie przykleić gotowe elementy i stworzyć świnkom fantastyczny domek. Szaleństwom nie było końca, na dzieci czekały jeszcze tańce, przebieranki oraz zabawa z chustą animacyjną.

Zaproponowaliśmy także zwiedzanie pod tytułem „Biblioteka od zaplecza”. Każda chętna osoba mogła zobaczyć miejsca w bibliotece, które na co dzień nie są udostępniane czytelnikom.

Zainteresowani mogli obejrzeć wystawę fotograficzną pt. „Małżeńskie inspiracje” Haliny i Krzysztofa Frejus. (zdjęcia można oglądać do końca października).

Przez cały dzień i wieczór obowiązywała ABOLICJA, czyli umorzenie kary za przetrzymane książki. W piątek „zapominalscy” mieli okazję zwrócić zaległe książki bez żadnych konsekwencji!

Noc Bibliotek to nie tylko akcja promująca czytelnictwo, ale także biblioteki jako miejsca w których zdecydowanie warto bywać!

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Jesienne spotkania z biblioteką”, dofinansowanego z programu Działaj Lokalnie 2019, współfinansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności realizowany przez Fundację SFL i Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce.

Beata Grecka

Skip to content