Nowa fundacja w zabytkowej kamienicy

W środę 26 lipca 2023 roku odbyło się uroczyste otwarcie siedziby Fundacji Na Jednej Nodze. Mieści się ona w położonej w centrum Sokółki zabytkowej kamienicy przy Placu Kościuszki 26. W imieniu Burmistrza Sokółki Ewy Kulikowskiej, w wydarzeniu uczestniczył Zastępca Burmistrza Adam Kowalczuk.

– Pragniemy wprowadzać nowe działania, pomysły, inicjatywy...

– Fundacja Na Jednej Nodze powstała w listopadzie 2022 roku. Za nami kilka akcji takich jak: udział w festynach, organizacja imprez charytatywnych, I Charytatywny Rajd Rowerowy zorganizowany wraz ze Stowarzyszeniem Oczy Podlasia, amatorskie zawody w siłowaniu się na rękę, obóz rehabilitacyjny, prelekcje dotyczące alkoholizmu i narkomanii wśród młodzieży szkolnej. Przed nami kolejne festyny, obozy rehabilitacyjne i ciekawe inicjatywy takie jak projekt „Uchronić od izolacji” czy spotkania z osobami po lub w trakcie choroby nowotworowej. Pomysłów jest dużo, tylko brakuje czasu na realizację wszystkiego – poinformowała Prezes Zarządu Fundacji Na Jednej Nodze Joanna Raczkowska.

Najwięcej podejmowanych przez Fundację działań skupia się na Sokółce i Zambrowie, ale stara się ona realizować swoje zadania na terenie całej Polski.

– Pragniemy wprowadzać nowe działania, pomysły, inicjatywy również we współpracy z innymi organizacjami pozarządowymi z naszego terenu. Obecnie pod skrzydłami fundacji mamy 5-6 podopiecznych, którym użyczamy subkonta i pomagamy w zbiórce pieniędzy na leczenie i rehabilitację. Ogólnie podopiecznych, których staramy się ukierunkować, pomóc na różnych płaszczyznach życia, którzy uczestniczą też w naszych obozach jest ok. 40 osób. Są to osoby z całej Polski, w tym z samego powiatu sokólskiego jest 10 osób. Staramy się nie odsyłać nikogo bez pomocy, stawiamy na otwartość i jeśli my nie wiemy jak pomóc, to wiemy gdzie pokierować, by pomóc została udzielona. Współpracujemy z różnymi firmami protetycznymi, odszkodowawczymi, mamy sprawdzone ośrodki rehabilitacyjne, po prostu liczy się człowiek, nie kasa. My nie robimy tego dla zysku. Sami przechodziliśmy tę drogę, wiemy jak potrafi być ciężko i jakie napotkać można problemy i działamy po to, żeby inni mieli lżej. Zarząd Fundacji to kobiety po amputacji, rada fundacji to również osoby z niepełnosprawnością. Każda z nas ma doświadczenie w działaniu. Ja jako Prezes Zarządu działam charytatywnie od 18 lat, a działałam w różnych organizacjach w całej Polsce, zdobyłam doświadczenie, przeszłam odpowiednie szkolenia. Działamy bo lubimy – podkreśliła Joanna Raczkowska.

Lokal, w którym mieści się Fundacja Na Jednej Nodze, został nieodpłatnie udostępniony przez władze Gminy Sokółka.

– W imieniu Burmistrza Sokółki Ewy Kulikowskiej, życzę Państwu realizacji wielu ciekawych zamierzeń. Trzymamy za Was kciuki – powiedział Zastępca Burmistrza Adam Kowalczuk.

Siedzibę Fundacji wyświęcił Proboszcz Parafii pw. Antoniego Padewskiego Ksiądz Jarosław Ciuchna.

(DB) Fot.: D. Biziuk


Zobacz również

Skip to content