Zaproszenie na pokaz specjalny filmu „Estherka”

Sokólski Ośrodek Kultury zaprasza 22 kwietnia (sobota, godz. 15.00) do Muzeum Ziemi Sokólskiej na pokaz specjalny filmu „Estherka”. Wstęp wolny.

Plakat

Dzięki uprzejmości reżysera Davida Quesemanda zobaczymy opowieść dokumentalną o Esther Gorintin, która stała się gwiazdą kina francuskiego. Pokaz poprzedzi prelekcja Dariusza Szady-Borzyszkowskiego – reżysera teatralnego, twórcy dokumentalnego, zaangażowanego m.in. w popularyzację dziedzictwa żydowskiego na Podlasiu.

Esther Gorintin (Ester Gubińska) na rozpoczęcie kariery filmowej zdecydowała się w wieku 85 lat. Pomyślnie przeszła casting do filmu „Podróże” (reż. Emmanuel Finkiel), a wiosną 1999 roku „defilowała” już po czerwonym dywanie na słynnym festiwalu w Cannes.

Ester urodziła się w Sokółce w roku 1913 w rodzinie żydowskiej. W dzieciństwie marzyła, by zostać baletnicą, jednak pod naciskiem rodziny wybrała zawód chirurga dentystycznego. W wieku 21 lat by kontynuować edukację wyjechała do Francji. Tam spotkała swojego męża, który także pochodził się z Polski. Wojnę przeżyła, niestety wszyscy jej bliscy z Sokółki zginęli w obozach zagłady. Po wojnie zdecydowali z mężem zostać na stałe w Paryżu.

Dokument Quesemanda skupia się na początkach kariery filmowej Esther. Nie brak w tym portrecie absurdalnych, komicznych wręcz kontrastów. Obraz zdradza niewątpliwą fascynację reżysera postacią nietuzinkowej gwiazdy filmowej.

Pokaz w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Fantom” w Sokółce, współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

(AT) Sokólski Ośrodek Kultury


Zobacz również

Skip to content