Sokólski Ośrodek Kultury zaprasza 22 kwietnia (sobota, godz. 15.00) do Muzeum Ziemi Sokólskiej na pokaz specjalny filmu „Estherka”. Wstęp wolny.
Dzięki uprzejmości reżysera Davida Quesemanda zobaczymy opowieść dokumentalną o Esther Gorintin, która stała się gwiazdą kina francuskiego. Pokaz poprzedzi prelekcja Dariusza Szady-Borzyszkowskiego – reżysera teatralnego, twórcy dokumentalnego, zaangażowanego m.in. w popularyzację dziedzictwa żydowskiego na Podlasiu.
Esther Gorintin (Ester Gubińska) na rozpoczęcie kariery filmowej zdecydowała się w wieku 85 lat. Pomyślnie przeszła casting do filmu „Podróże” (reż. Emmanuel Finkiel), a wiosną 1999 roku „defilowała” już po czerwonym dywanie na słynnym festiwalu w Cannes.
Ester urodziła się w Sokółce w roku 1913 w rodzinie żydowskiej. W dzieciństwie marzyła, by zostać baletnicą, jednak pod naciskiem rodziny wybrała zawód chirurga dentystycznego. W wieku 21 lat by kontynuować edukację wyjechała do Francji. Tam spotkała swojego męża, który także pochodził się z Polski. Wojnę przeżyła, niestety wszyscy jej bliscy z Sokółki zginęli w obozach zagłady. Po wojnie zdecydowali z mężem zostać na stałe w Paryżu.
Dokument Quesemanda skupia się na początkach kariery filmowej Esther. Nie brak w tym portrecie absurdalnych, komicznych wręcz kontrastów. Obraz zdradza niewątpliwą fascynację reżysera postacią nietuzinkowej gwiazdy filmowej.
Pokaz w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Fantom” w Sokółce, współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
(AT) Sokólski Ośrodek Kultury