Wystawa o historii szkolnictwa dąbrowsko-sokólskiego

W październiku, przy okazji obchodów Święta Edukacji Narodowej, Muzeum Ziemi Sokólskiej Sokólskiego Ośrodka Kultury przygotowało wystawę poświęconą wyjątkowej postaci Józefa Zalewskiego – nauczyciela, zasłużonego inspektora szkolnego, który przez wiele lat gromadził materiały i dokumentował szkolnictwo na terenie powiatu sokólskiego. Przygotowana wystawa opowiada o historii szkolnictwa dąbrowsko-sokólskiego.

Wystawa „Tajne nauczanie w zbiorach Józefa Zalewskiego” prezentowana była w Kamienicy Tyzenhauza Sokólskiego Ośrodka Kultury od 13 października do 10 listopada 2022 r. i pokazała ogrom pracy społecznika nad zachowaniem pamięci o zasługach nauczycieli, którzy z narażeniem życia prowadzili tajne komplety.

Gościem wernisażu i osobą, która wprowadziła w tematykę wystawy był Tadeusz Ciszkowski, autor publikacji o szkolnictwie gminy dąbrowskiej. To jego wspomnienie o Józefie Zalewskim jest prezentowanym reportażem. Materiał nagrano dnia 13 października 2022 r. podczas otwarcia wystawy i wręczania nagród przyznanych nauczycielom przez Burmistrza Sokółki – Ewę Kulikowską. Praca nad wystawą to wstęp do kolejnych działań wokół ogromnych zbiorów i postaci Józefa Zalewskiego. Wystawę przygotowała merytorycznie Edyta Wiśniewska, współpraca: Związek Nauczycielstwa Polskiego w Sokółce, opracowanie graficzne: Jolanta Mierzejewska. Realizacja reportażu: Wojciech Panow, Michał Gieniusz.

Agnieszka Kozakiewicz, SOK

Skip to content