Zaproszenie na warsztaty wykonywania oxymelu

W najbliższy czwartek, 24 listopada 2022 r., o godz. 17:00, w Muzeum Ziemi Sokólskiej, ul. Piłsudskiego 2, odbędą się warsztaty z wykonywania oxymelu, czyli ziołowego antybiotyku, który powinien być w każdym domu, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.

Plakat

Oxymel znany jest od czasów starożytnych, jest to połączenie żywego octu (najczęściej jabłkowego) z miodem. Aby wzmocnić jego dobroczynne działanie, uczestnicy warsztatów dodadzą własną kompozycję ziół i przypraw, które mają właściwości antybiotyczne, rozgrzewające, przeciwzapalne, świetnie działające na wszelkiego rodzaju przeziębienia, podnoszące odporność. I będą to: cebula, czosnek, imbir, chrzan, papryczka chili, kurkuma – czyli wszystko to każdy może mieć w swoim domu albo kupić w warzywniaku. Dodatkowo można go wzbogacić o zioła tj. pietruszkę, geranium, szałwię, tymianek, rozmaryn, ziele angielskie, liść laurowy, goździki, cynamon. I to wszystko zostanie zalane octem jabłkowym. Ale żeby preparat był gotowy musi swoje odstać i nabrać tzw. mocy. Za 2-3 tyg. będzie gotowy. Oxymel zrobiony na bazie octu żywego posiada wszystkie właściwości macerowanych w nim ziół, przypraw, warzyw i innych składników. W związku z tym ma naprawdę dużą moc.

Zajęcia poprowadzi Agnieszka Prymaka – zielarka, dyplomowany zielarz – fitoterapeuta, pasjonatka ziół, życia w zgodzie z naturą, autorka marki Zielska Kolonia.

Na zajęcia należy przynieść słoik o pojemności 1 litra (z pokrywką) by zabrać wykonany produkt do domu. Uwaga! Warsztaty są płatne – koszt to 40 zł/os. Czas trwania: ok. 2 godz. Obowiązują zapisy: poczta@muzeumziemisokolskiej.pl, tel. 690 333 590.

Edyta Wiśniewska
Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK

Skip to content