Narodowe Czytanie Ballad i Romansów

Zdjęcie grupowe

2 września 2022 r. Biblioteka Publiczna w Sokółce po raz jedenasty uczestniczyła w Narodowym Czytaniu – ogólnopolskiej akcji propagującej znajomość wybitnych dzieł literatury polskiej, która odbywa się pod patronatem honorowym pary prezydenckiej.

W tym roku do wspólnego czytania wybrano „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Wybór ten związany jest z ogłoszeniem przez Sejm RP roku 2022 – rokiem Romantyzmu Polskiego. Wydany 200 lat temu w Wilnie tom, uważany jest za symboliczny początek romantyzmu w Polsce.

Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie Prezydenta RP Ballady i Romanse to “zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą”.

Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku i niezmiernie cieszy nas fakt, że z każdym rokiem zaangażowanie mieszkańców w projekcie jest coraz większe.

W tym roku udział w akcji wzięli: Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska, Z-ca Burmistrz Sokółki Adam Kowalczuk, Dyrektor Biblioteki Publicznej Joanna Bienasz, sokólska poetka Leonarda Szubzda, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Starej Kamionce Joanna Gejdel, przedstawicielki Uniwersytetu Trzeciego Wieku: Anna Wasilewska, Teresa Galewska i Alina Struczewska, czytelniczka Helena Nicewicz oraz bibliotekarki. Wszystkim serdecznie dziękujemy za odwagę i zaprezentowanie swoich umiejętności.

Zgromadzeni goście mieli również okazję sprawdzić swoją wiedzę w quizie przygotowanym specjalnie na tą okazję. Osoba, która prawidłowo odpowiedziała na pytanie otrzymała słodką niespodziankę. Wszystkim dziękujemy za obecność i już teraz zapraszamy Państwa do udziału w przyszłorocznej edycji, podczas której czytać będziemy „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Powieść z 1888 roku przedstawia panoramę polskiego społeczeństwa drugiej połowy XIX wieku i nawiązuje do czasów powstania styczniowego.

Ewelina Kaźmierowicz
Biblioteka Publiczna w Sokółce


Zobacz również

Skip to content