Koniec każdego roku kalendarzowego to zawsze czas podsumowań minionych 365 dni. Rok 2021 pokazał, że czytelnicy nie zapomnieli o bibliotece. Pomimo trwającej pandemii zrealizowano mnóstwo planów zarówno w formie stacjonarnej jak i hybrydowej. Cieszymy się, że propozycje biblioteki przypadły Wam do gustu.
Środki finansowe pozyskane z projektów oraz od sponsorów pomogły placówce zorganizować mnóstwo wydarzeń kulturalnych.
Przez cały rok odbywały się spotkania autorskie, warsztaty, wystawy, wernisaże, konkursy, różnego rodzaju akcje biblioteczne (m.in. Tydzień Bibliotek, Narodowe Czytanie, Noc Bibliotek) oraz wakacje dla dzieci. W Filii bibliotecznej nr 1 odbywały się spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki. Przeprowadziłyśmy także dwa autorskie projekty warsztatowe – „Zero waste w bibliotece” promujący ekologiczny styl życia oraz „Z biblioteką będzie lepiej” promujący bibliotekę jako miejsce będące odskocznią od rzeczywistości cyfrowej. Wydano także pierwszy e-book.
Trzeba podkreślić, że Czytelnicy częściowo przenieśli się do „wirtualnego świata”. Dlatego w podsumowaniu ważne jest aby uwzględnić nową, elektroniczną ofertę biblioteki. Czytelnicy mogli korzystać on-line z platformy LEGIMI. W ciągu roku aplikację Legimi założyło 76 czytelników, którzy korzystając z darmowych kodów wypożyczyli 1394 ebooki. Warto wspomnieć, że od listopada 2021 nasza oferta obejmuje także audiooboki.
A na koniec jeszcze troszkę statystyki…
Nasze placówki wzbogaciły się w tym roku o 3346 egzemplarzy książek oraz 132 audiobooków. Zakupy to w większości literatura piękna, którą czytelnicy chętnie wypożyczają. Kupiliśmy również wiele nowości z literatury popularnonaukowej, m.in. z działu psychologii, który w minionym roku cieszył się ogromną popularnością. Jak co roku, wychodząc naprzeciw osobom starszym i słabowidzącym zakupiliśmy 31 nowych tytułów pisanych dużą czcionką.
Do naszych placówek uczęszczało 2352 aktywnych czytelników. Wśród najbardziej poczytnych książek znalazły się pozycje: „Czuła przewodniczka” Natalii De Barbaro, „Gdzie śpiewają raki” Delii Owens, „Jak mniej myśleć mniej. Dla analizujących bez końca i wysoko wrażliwych” Christela Petitcollina, a także wszystkie książki Remigiusza Mroza, Katarzyny Puzyńskiej, Maxa Czornego, Ałbeny Grabowskiej i Lucindy Riley.
Drodzy Czytelnicy! Serdecznie Wam dziękujemy za wszystkie odwiedziny, wypożyczenia, rezerwacje, propozycje zakupu oraz za udział w organizowanych przez nas spotkaniach, konkursach i wydarzeniach literackich. Do zobaczenia w bibliotece! Wszystkiego dobrego w Nowego Roku!
Beata Grecka
Biblioteka Publiczna w Sokółce