Odmienione oblicza sokólskich świetlic środowiskowych

Baner EFS

Fundacja „Sokólski Fundusz Lokalny” od 1 października 2020 r. do 1 października 2021 r. realizowała projekt „Świetlice marzeń”, dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 r.

Otrzymane środki pozwoliły na zatrudnienie dodatkowego wychowawcy, odnowienie pomieszczeń, wymianę zużytych mebli, doposażenie w nowoczesny sprzęt elektroniczny oraz organizację zajęć dodatkowych dla dzieci w sokólskich świetlicach środowiskowych „Koniczynka” i „Stokrotka”.

Przebieg realizacji projektu:

  1. Do każdej ze świetlic został zatrudniony dodatkowy wychowawca, co oprócz lepszej opieki i atrakcyjniejszego spędzania czasu wolnego dla dzieci w świetlicach pozwoliło uniknąć zamykania placówki na czas urlopu lub choroby jedynego dotąd wychowawcy.
  2. Najbardziej efektownym działaniem był niewątpliwie remont. Zostały zaszpachlowane i odmalowane sufity i ściany w pomieszczeniach świetlic oraz wymieniona wykładzina PCV w miejscach, które tego wymagały. Stare, wysłużone meble i krzesełka zostały w większości zastąpione nowymi. Aby poprawić komfort przebywania dzieci w świetlicach i wypoczynku w czasie wolnym, zostały zakupione kanapy. Przyjemną atmosferę pomogły stworzyć nowe dywany. Aby ułatwić wychowawcom i dzieciom samodzielne dbanie o porządek w świetlicach, zostały zakupione odkurzacze. Asortyment świetlic wzbogaciły również suszarki na prace plastyczne. W placówkach powstały kąciki komputerowe, do których zostały kupione po 2 laptopy z drukarkami, biurka oraz fotele i kąciki telewizyjne z konsolą PS4 akcesoriami move, kierownicami i grami. Remont i doposażenie pochłonęły mnóstwo pracy ale było warto!
  3. Dzięki dofinansowaniu nasi podopieczni mogli liczyć na wsparcie edukacyjne i szereg interesujących zajęć. W świetlicach prowadzone były zajęcia/korepetycje indywidualne z matematyki, informatyki oraz języka angielskiego. Dzieciaki mogły korzystać z zajęć indywidualnych lub grupowych z psychologiem. W każdej ze świetlic odbyły się dwa turnieje gier planszowych i turniej szachów.
  4. W myśl zasady – „W zdrowym ciele – zdrowy duch” wykwalifikowany trener prowadził dla chętnych treningi piłki nożnej, a najbardziej aktywni zawodnicy zajęć otrzymali stroje sportowe. Dodatkowo każdy uczestnik projektu otrzymał karnet na basen, który mógł wykorzystać podczas zorganizowanych przez wychowawców ze świetlic wyjść na basen.
  5. Wychowankowie mogli uczestniczyć w zajęciach rozwijających zainteresowanie sztuką – z decoupage i scrapbookingu. Dzięki zajęciom teatralnym dzieci mogły się wcielić się w role postaci z bajki „Królewna Śnieżka i 7 krasnoludków” podczas zajęć teatralnych. Brały również udział w tworzeniu dekoracji. Zajęcia wzbudziły wiele emocji. Młodzi artyści mogli doświadczyć różnych stanów – od ekscytacji, po tremę. Zwieńczeniem zajęć był występ – spektakl, w którym mali artyści mogli zaprezentować publiczności (rodzice oraz czytelnicy z Biblioteki Filia nr 2 w Sokółce) efekty swojej pracy.

Mimo, że niektóre zajęcia dodatkowe odbywały się tylko przez rok trwania projektu, śmiało można powiedzieć że realizacja projektu ze środków EFS już na zawsze odmieniła oblicza sokólskich świetlic środowiskowych „Koniczynka” i „Stokrotka”.

Dziękujemy Zarządowi Województwa Podlaskiego za udzielone wsparcie. Realizacja projektu była możliwa dzięki wsparciu Gminy Sokółka, która zapewniła wkład własny. Projekt został złożony w ramach naboru Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Szlak Tatarski.

Anna Przeździecka, SFL


Zobacz również

Skip to content