Budowa Biblioteki Publicznej w Sokółce

Obecnie mieści się na parterze bloku należącego do Spółdzielni Mieszkaniowej w Sokółce. W lipcu 2023 roku zostanie przeniesiona do nowego budynku, który zostanie usytuowany na działce gminnej w sąsiedztwie Ośrodka Pomocy Społecznej w Sokółce. Mowa o sokólskiej Bibliotece Publicznej. Budowa nowej siedziby tej placówki ma kosztować 4 mln 763 tys. 530 zł.

O szczegółach inwestycji poinformowała Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska podczas konferencji prasowej, jaka odbyła się w czytelni Biblioteki Publicznej w poniedziałek 11 października 2021 roku. Uczestniczył w niej również Poseł na Sejm RP Jarosław Zieliński, a także pracownicy biblioteki.

Makieta nowej Biblioteki

– Starania o budowę nowej siedziby biblioteki w naszym mieście trwają od kilku lat, w zasadzie od początku mojej pierwszej kadencji na stanowisku Burmistrza. Do tej inwestycji Gmina Sokółka dołoży jedynie 13 tys. 530 zł. Praktycznie cała kwota będzie pochodziła z dofinansowania. Z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych otrzymaliśmy 2 mln 500 tys. zł, a ze środków Instytutu Książki w Krakowie, Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – 2 mln 250 tys. zł – powiedziała Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

Pani Burmistrz podziękowała Posłowi na Sejm RP Jarosławowi Zielińskiemu za pomoc i wsparcie, jakie okazał dla Gminy Sokółka w uzyskaniu dofinansowania ze środków Ministerstwa Kultury, dziedzictwa Narodowego i Sportu. – Jako polonista, mam ogromną satysfakcję, że w Sokółce powstanie nowoczesny budynek biblioteki – podkreślił Poseł Jarosław Zieliński.

Wniosek złożony przez władze Sokółki był jednym z 54 w skali kraju. Dofinansowanie przyznano dla 18 wniosków, z czego tylko cztery dotyczą budowy nowych budynków bibliotecznych (pozostałe to remonty budynków już istniejących – przyp. red.). – Symboliczne wbicie łopaty na placu budowy nastąpi w grudniu br. lub w styczniu 2022 roku. Nowa siedziba biblioteki była marzeniem Młodzieżowej Rady Miejskiej, która wielokrotnie zgłaszała taki postulat. Teraz to marzenie się spełni – powiedziała Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

(DB) Fot.: D. Biziuk

Skip to content