[box color=”orange” size=”big”]
Informuję, iż od 25 maja 2020 r. będą ponownie otwarte sokólskie przedszkola i miejski żłobek. Deklarowałam, że otworzymy te placówki, gdy będziemy mieć pewność, że wszystkie kwestie dotyczące zasad bezpieczeństwa są zachowane.
Ponieważ wciąż mamy do czynienia z sytuacją epidemiczną, poprosiłam Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną o sprawdzenie, czy spełnione są wytyczne dotyczące organizacji opieki nad dziećmi w naszych placówkach oświatowych. Przedszkola, żłobek i szkoły podstawowe są zaopatrzone w płyny do dezynfekcji, środki ochrony osobistej, mają opracowane i wdrożone niezbędne procedury dotyczące funkcjonowania w stanie epidemii. Zwróciłam się również do Podlaskiego Wojewody o wykonanie testów pracownikom szkół i przedszkoli, gdyż uważam, że wykonanie tych badań jest działaniem koniecznym, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa.
Zwracam się z apelem do Rodziców, aby przeanalizowali ryzyko związane z zachorowaniem na COViD-19 i przyprowadzili dziecko do przedszkola czy żłobka, tylko w uzasadnionych przypadkach. Informacje o tym, jak będzie wyglądała praca placówek w nowym reżimie sanitarnym, jakie są obowiązki dyrektora, pracowników i rodziców w tej wyjątkowej sytuacji epidemicznej, zawarte są w procedurach bezpieczeństwa opracowanych przez Referat Oświaty i poszczególne jednostki oświatowe. W związku z ograniczoną liczbą miejsc, przy kwalifikacji dzieci do przedszkoli, w pierwszej kolejności zostaną przyjęte dzieci, których oboje rodzice pracują, w tym przynajmniej jedno jest pracownikiem służby zdrowia, służb mundurowych, handlu, przedsiębiorstwa produkcyjnego, realizującym zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Proszę Rodziców o przygotowanie dzieci do powrotu do przedszkola, o wyjaśnienie sytuacji związanej z epidemią. Zgodnie z wytycznymi w sali, w której przebywać będzie grupa dzieci, usunięto przedmioty i sprzęt, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować. W salach żłobkowych i przedszkolnych z podłóg usunięto dywany i wykładziny. Dzieciom, jako miejsce do zabawy pozostaną materace i stoliki. W kącikach zabaw nie będzie pluszaków, lalek, wózków, książeczek, puzzli. Dzieci będą musiały zachować dystans od swoich rówieśników oraz pani wychowawczyni. Istnieje również obawa, że środki w postaci płynów, przy częstym dezynfekowaniu podłóg, stolików, krzesełek, leżaków, klocków i innych zabawek, mogą wywołać u małych dzieci alergię.
Od przyszłego tygodnia nastąpi powolny powrót do stacjonarnego funkcjonowania szkół. Zgodnie z rządowymi wytycznymi przywrócona została możliwość prowadzenia zajęć specjalistycznych, w tym wczesnego wspomagania rozwoju, zajęć rewalidacyjnych. Realizacja tych zajęć rozpocznie się w terminach określonych przez dyrektorów. Od 25 maja przywrócone zostaną zajęcia opiekuńczo-wychowawcze dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Uczniowie klas VIII będą mogli korzystać ze szkolnych konsultacji, aby lepiej przygotować się do egzaminu ósmoklasisty. Od 1 czerwca pozostali uczniowie będą mogli korzystać z konsultacji ze wszystkich przedmiotów na terenie szkoły. Wymiar tych konsultacji zostanie uzależniony od potrzeb ucznia, a także warunków szkoły. Dyrektor będzie zobowiązany je zorganizować, biorąc pod uwagę możliwości placówki. Wszystkie zajęcia i konsultacje będą dobrowolne, prowadzone z zachowaniem zasad sanitarnych. Wymagana będzie zgoda rodzica lub opiekuna prawnego. Rodzic będzie musiał wypełnić stosowną do potrzeb deklarację uczęszczania dziecka do szkoły i dostarczyć ją dwa dni robocze przed rozpoczęciem zajęć. Najważniejsze jest bezpieczeństwo dzieci, personelu i rodziców.
Dziękuję wszystkim pracownikom oświaty za zaangażowanie w przygotowanie placówek do ponownego otwarcia, zgodnie z rekomendacjami Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego.
[/box]