229 lat po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja

Została przyjęta przez Sejm Czteroletni po burzliwej debacie na Zamku Królewskim w Warszawie. Jej celem miało być ratowanie Rzeczypospolitej, której terytorium zmniejszyło się w wyniku I rozbioru przeprowadzonego przez Prusy, Austrię i Rosję w 1772 roku. Mowa o ustawie rządowej, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja.

Złożenie kwiatów pod pomnikiem

O wydarzeniach sprzed 229 lat pamiętały władze Gminy Sokółka. Ze względu na epidemię koronowirusa, tegoroczne obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja miały niezwykle skromny charakter.
W niedzielę 3 maja 2020 roku o godz. 9 rozpoczęło się nabożeństwo w intencji Ojczyzny w cerkwi pw. św. Aleksandra Newskiego w Sokółce. Uczestniczył w nim Zastępca Burmistrza Sokółki Adam Juchnik.

Przed godz. 10 pod Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska wraz z Posłem na Sejm RP Mieczysławem Baszko i Przewodniczącym Rady Miejskiej w Sokółce Piotrem Bujwickim złożyli kwiaty w imieniu wszystkich mieszkańców. Następnie Pani Burmistrz uczestniczyła w uroczystej mszy, która odbyła się w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce. Nabożeństwu przewodniczył Dziekan Dekanatu Sokólskiego Ks. Stanisław Gniedziejko – Proboszcz Parafii św. Antoniego Padewskiego.

Po mszy, pod Pomnikiem Marszałka Piłsudskiego wspólnie odśpiewano hymn państwowy.

(DB) Fot.: D. Biziuk

Skip to content