Gościem Biblioteki Publicznej był Pan Leszek Postołowicz

20 września 2019 r. gościem Biblioteki Publicznej w Sokółce był Pan Leszek Postołowicz – magister historii, archiwista, wybitny znawca przeszłości naszego regionu, autor książki pt. „Sokółka i okolice. Przyczynki do dziejów miasta i powiatu.”

Data dzisiejszego spotkania była nieprzypadkowa, ponieważ dokładnie 20 września 1920 r. rozpoczęła się operacja niemeńska. Z tego powodu nasz gość zaproponował młodzieży prelekcję na temat wojny polsko – bolszewickiej 1920 roku na terenie powiatu sokólskiego. Spotkanie miało na celu rozbudzanie  w uczniach poczucia przynależności do społeczności lokalnej oraz szeroko pojętego patriotyzmu.

Pan Leszek Postołowicz niezwykle barwnie opowiadał o wydarzeniach mających miejsce prawie sto lat temu w naszym regionie. Uczulił młodzież na fakt, że wojna to okres, kiedy najbardziej poszkodowani są cywile, gdyż są bezbronni. Opowiedział o wielu przypadkach bezsensownej i niesprawiedliwej śmierci niewinnych ludzi na naszym terenie. Nasz gość zachęcił młodzież do odwiedzania miejsc spoczynku poległych żołnierzy. Ich groby znajdują się  m.in. w Krynkach, Nowym Dworze, Sokółce i Klimówce.

Pan Leszek Postołowicz przekazał Bibliotece Publicznej wspaniałe plakaty ph. Rok 1920 ze zbiorów Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Dziękujemy za ten piękny gest, jednocześnie zachęcając do wypożyczania książki naszego gościa oraz powyższych plakatów.

W warsztatach wzięły udział klasy: Ia i IIa Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Sokółce wraz z nauczycielami: Ewą Firs, Jarosławem Hlebowiczem, Małgorzatą Kułakowską i Jolantą Zielenkiewicz.

Beata Grecka


Zobacz również

Skip to content