W Bohonikach odbyło się Święto Wiosny „Navruz”

W niedzielę, 9 czerwca 2019 r. w Bohonikach odbyło się Święto Wiosny „Navruz”, nad którym honorowy patronat objęła Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska. Organizatorami wydarzenia byli: Związek Tatarów RP oddział Bohoniki, Fundacja Tatarskie Towarzystwo Kulturalne oraz Muzułmańska Gmina Wyznaniowa Bohoniki.

Na scenie w Bohonikach

Frekwencja była ogromna, a było w czym wybierać, bowiem program imprezy był bardzo bogaty zarówno w atrakcje dla dzieci jak i dorosłych. Licznie zgromadzonych gości powitała Pani Lila Asanowicz, a całą imprezę poprowadziła Pani Róża Chazbijewicz. Na scenie jako pierwszy wystąpił w przepięknych strojach Tatarski Zespół Dziecięco-Młodzieżowy „Buńczuk” z tańcami i piosenkami.

Następnie można było obejrzeć wiosenne prezentacje artystyczne w wykonaniu grupy Stokrotki z Przedszkola Nr 5 w Sokółce. Po przedszkolakach na scenie wystąpili goście zza wschodniej granicy. Najpierw do przytupywania nogą zmusił litewski zespół Efsane (Esfane w tłumaczeniu znaczy legenda), który prowadzi Pani Elnara. Gospodyni imprezy Pani Lila otrzymała od zespołu prezent – litewski pierog z makiem, który został rozdany do posmakowania wszystkim uczestnikom (z opowiadań wiemy, iż bardzo smakował).

Następnie zaprezentowało się Stowarzyszenie Kardaszłar z Kaliningradu. Oni również przywieźli ze sobą smakołyk – czak-czak, który uczestnicy również mogli spróbować. Tancerka Pani Elvira w bogato zdobionej zielonej sukni dała pokaz subtelnego tańca kobiecego. Z kolei Panie w tradycyjnych ludowych strojach z Uniwersytetu Złotego Wieku z Grodna na Białorusi, którym towarzyszył akordeonista, pieśnią i tańcem przywoływały wiosnę. Zaraz potem Pan Aleksander Mielech z Litwy zaśpiewał i zagrał na akordeonie. Pan Aleksander był kolejny raz w naszej gminie i mówił, że bardzo chętnie tu do nas przyjeżdża. I oczywiście w pięknym stylu, z bogatym repertuarem zaprezentował się widowni Tatarski Zespół Taneczno-Wokalny „Buńczuk”. Każdy z „buńczów” zakończył swoje występy tańcem „Korowód”, który jest symbolem miłości i szczęścia.

Navruz jest świętem zachęcającym do dialogu i nawiązywania porozumienia, a odzwierciedliło się to na scenie, kiedy wszystkie zespoły wspólnie zaśpiewały krymską piosenkę Ej Guzel Kirim. Na scenie zaprezentowały się także dzieci z sokólskiego klubu karate kyokushin. Występy zakończył popis jeździectwa w pełnym rynsztunku w wykonaniu Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich.

Nie zabrakło również atrakcji warsztatowo-animacyjnych. Animatorka Pani Elżbieta Rapiej zapewniła dzieciom kocyki pełne zabawek i klocków. Wyczarowywała najprzeróżniejsze malowanki na rączkach i twarzach milusińskich, tworzyła balonowe zwierzaki i osładzała upał watą cukrową. Dorosłych czekał trudny wybór między czterema warsztatami. Ogromnym powodzeniem cieszył się kącik wysiewania ziół i plecenia wianków. Okazało się, że mieszkanki naszej gminy posiadają zdolności manualne i powstało całe mnóstwo wianków. Obok można było spróbować swoich sił w szydełkowym wyrabianiu np. koszyczków. Swoje stanowisko i warsztaty miała też Zielska Kolonia. Oprócz wystawy naturalnych produktów, zainteresowani, szczególnie panie oddały się z zapałem wytwarzaniu naturalnych kosmetyków. Pomimo upału znaleźli się chętni na warsztaty kulinarne. Każdy mógł spróbować upiec podpłomyka i okrasić go dwoma rodzajami sosu. Na zainteresowanych czekało 100 sadzonek krzewów oraz kasza gryczana zapakowana w atrakcyjny woreczek z przyczepioną etykietą o jej właściwościach zdrowotnych.

Swoje stanowiska miały również służby mundurowe. Straż Graniczna miała min. hełmy, u pań policjantek można było zostać funkcjonariuszem, robiąc sobie zdjęcie w fotobudce. Strażacy pozwalali zajrzeć do wnętrza wozu, przymierzać wyposażenie strażackie, a także przejść przyśpieszony kurs pierwszej pomocy na manekinie.

Specjalnie na święto przyjechała budka z lodami „U Matczaka”. Na wszystkich czekały zdrowe sałatki, słodki poczęstunek, kawa, herbata i zimna woda z miętą i limonką.

Pokłosiem niedzielnego święta będzie konkurs fotograficzny ph. Wszystko o wiośnie. Już teraz można robić i zbierać zdjęcia, aby być gotowym w momencie ogłoszenia terminu. Konkurs skierowany jest do młodzieży i dorosłych.

Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Urzędu Miejskiego w Sokółce oraz przez Program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundację „Sokólski Fundusz Lokalny” w ramach „Działaj Lokalnie 2019”.

Katarzyna Bułkowska

Skip to content