Spotkanie autorskie z Waldemarem Smaszczem

24 listopada 2019 r. Biblioteka Publiczna w Sokółce we współpracy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku oraz Sokólskim Ośrodkiem Kultury zorganizowała spotkanie autorskie z Waldemarem Smaszczem, który opowiedział słuchaczom o swojej najnowszej publikacji pt. „Ignacy Jan Paderewski dla Niepodległej Polski”. Spotkanie odbyło się w sali „Lira”.

Waldemar Smaszcz, listopad 2018

Pan Waldemar jest historykiem literatury, krytykiem literackim, eseistą i tłumaczem. Jest także autorem kilkunastu książek autorskich oraz kilkudziesięciu wyborów wierszy poetów polskich we własnym wyborze i z autorskimi esejami. Publikuje również szkice poświęcone prozie polskiej. W sobotnie popołudnie przybliżył słuchaczom życiorys wybitnego, choć często zapominanego polskiego pianisty, kompozytora, polityka i męża stanu – Ignacego Jana Paderewskiego, wirtuoza, który dzięki swojej sławie, znajomościom i przede wszystkim miłości do ojczyzny znacznie przyczynił się do odzyskania Niepodległości przez Polskę 100 lat temu.

„Polacy nie zdawali sobie sprawy wtenczas i do dziś dnia nie zdają, że Paderewski był jedynym człowiekiem, który mógł wpływać na losy naszego kraju przez swój geniusz perswazji, przez swój urok, któremu ulegali najważniejsi ludzie świata” (Jan Lechoń).

Waldemar Smaszcz zdradził słuchaczom wiele ciekawych historii i anegdot z życia Ignacego Paderewskiego, wielkiego człowieka, który już jako dziecko mówił o sobie: „Zostanę kimś wybitnym, aby w ten sposób pomóc Polsce„.

Spotkanie autorskie z Waldemarem Smaszczem i promocję książki pt. „Ignacy Jan Paderewski dla Niepodległej Polski” biblioteka zorganizowała w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

(EK) Biblioteka Publiczna w Sokółce

Skip to content