Stowarzyszenie Uśmiech Dziecka w Sokółce zaprasza wszystkie dzieci i młodzież (11-17 lat) na warsztaty fotograficzne “Z aparatem za pan brat – fotografia nie taka straszna jak się wydaje”. Warsztaty są finansowane z programu fundacji TESCO “Decydujesz Pomagamy”.
Najbliższe spotkania:
16.08.2017 (środa) godzina 9.30 (spotkanie pod kinem Sokół w Sokółce),
23.08.2017 (środa) godzina 9.30 (spotkanie pod kinem Sokół w Sokółce).
Następne terminy spotkań będą podane uczestnikom w trakcie warsztatów.
Program warsztatów:
Wprowadzenie w świat cyfrowej fotografii (teoria)
16.08.2017 Część 1.
Budowa i klasyfikacja aparatów, Budowa, rodzaje obiektywów i różnice między nimi. Zagadnienia: ISO, Przysłona, Czas otwarcia migawki, Ekspozycja, EV i zależności między nimi. Podstawowe i zaawansowane techniki fotografowania Filtry w fotografii Plusy i minusy fotografii cyfrowej i analogowej.
23.08.2017 Część 2.
Rodzaje źródeł światła Techniki wykorzystywane w fotografii studyjnej Modyfikatory światła (softboxy, parasolki, beauty dish, grid) Światło zastane w warunkach otoczenia Blenda – jej rodzaje i wpływ na jakość zdjęć Strobing – mieszanie światła zastanego i lampowego
Zajęcia praktyczne w studiu (terenie) Wykorzystanie różnych źródeł światła i ich modyfikatorów w praktyce. Oświetlenie wypełniające i kontrola odbić Oświetlenie efektowe i kontrowe Plaskatość i inne błędy oświetlenia Analiza oświetlenia zdjęć Podsumowanie dnia z wytłumaczeniem popełnionych błędów przez kursantów.
Zajęcia praktyczne w plenerze (ogólny plan – krajobraz) Analiza światła zastanego, jego rodzaje i sposoby wykorzystania Planowanie kadru z wykorzystaniem metody trójpodziału Wykorzystanie ustawienia przysłony Zdjęcia seryjne – fotografowanie ruchu Podsumowanie dnia z wytłumaczeniem popełnionych błędów przez kursantów Analiza światła zastanego, jego rodzaje i sposoby wykorzystania Planowanie kadru z wykorzystaniem metody trójpodziału Wykorzystanie ustawienia przysłony Zdjęcia seryjne – fotografowanie ruchu Podsumowanie dnia z wytłumaczeniem popełnionych błędów przez kursantów.
Zajęcia praktyczne w plenerze (model) Wykorzystanie światła zastanego w fotografii portretowej Strobbing w fotografii modelowej Modyfikowanie światła zastanego – malowanie światłem Plan główny i jego otoczenie Podsumowanie dnia z wytłumaczeniem popełnionych błędów przez kursantów.
Obróbka zdjęć przy użyciu oprogramowania (teoria) Wywoływanie plików RAW: * praca z histogramem; * ekspozycja i detale światło-cienia; * alarmy przepaleń; * balans bieli a dominanty kolorystyczne. Sposoby precyzyjnego zaznaczania poszczególnych obszarów (tzw. szparowanie) Czyszczenie zdjęć Niedestrukcyjny retusz – wygładzanie bez zabijania detalu Metody dla niecierpliwych Zdjęcia art. z wykorzystaniem filtrów Podsumowanie dnia z wytłumaczeniem popełnionych błędów przez kursantów.
Podsumowanie Analiza i rozwiązanie zaistniałych problemów z dokładnym omówieniem konkretnego przykładu na podstawie zdjęć kursantów. Wnikliwa próba odpowiedzi na pojawiające się pytania w okresie kursu.
Na warsztaty zabieramy własne aparaty fotograficzne, Warsztaty są bezpłatne.
Przemysław Dziaduła
Prezes Stowarzyszenia