Batik i ceramika w sokólskiej bibliotece

Na wystawie w Bibliotece Publicznej w Sokółce eksponowany jest batik i ceramika. Obie techniki od wielu lat są praktykowane jako sposób na terapię i rehabilitację społeczną i zawodową w pracowni plastycznej Warsztatu Terapii Zajęciowej w Dąbrowie Białostockiej.

Wystawa w bibliotece

WTZ jest placówką, która już od ponad 16 lat zajmuje się rehabilitacją osób niepełnosprawnych z orzeczonym stopniem niepełnosprawności i wskazaniami do uczestnictwa w terapii zajęciowej. Obecnie w ramach WTZ działa 8 pracowni w których przebywa 40 podopiecznych. W ciągu dnia w jednej pracowni najczęściej przebywa pięć osób, które pod okiem instruktora uczy się i pracuje. Wszyscy instruktorzy w swoich dziedzinach starają się zaproponować szereg ciekawych zajęć, tak by każdy uczestnik znalazł tu coś dla siebie.

Obok pracowni plastycznej w WTZ funkcjonują pracownie: techniczna, rękodzieła, technik różnych, uzupełniająca, rehabilitacyjna i życia codziennego. W pracowni plastycznej uczestnicy mogą rozwijać swoje talenty w zakresie malarstwa farbami olejnymi, wodnymi (tempery, akwarele), mogą wykonywać prace pastelami bądź poznawać możliwości jakie daje praca z formami przestrzennymi bo obok ceramiki są też wykonywane odlewy gipsowe w gotowych formach silikonowych.

Wystawa to wspaniała okazja by powiedzieć coś o pracach jak też o ich autorach.

Dorota Kłoczko – plastyk, instruktorka prowadząca zajęcia w pracowni plastycznej uważa że ceramika to technika „dla każdego”. Nawet bardzo mało sprawne manualnie osoby mogą wykonywać proste prace składające się z kulek i wałeczków wklejanych w gipsowe formy donic czy mis co po wykończeniu daje bardzo urokliwe efekty.

Bardziej sprawne osoby formuję prace na gotowych formach bądź samodzielnie kształtowanych z dowolnego tworzywa, najczęściej z papieru – przykładem są rzeźby prezentowane na wystawie. Do dekoracji używane są najczęściej elementy roślinne (liście, gałązki, kwiaty). Całość wykonuje się z dbałością o szczegóły bo tylko tak wykonana praca gwarantuje sukces. Uformowany przedmiot po podsuszeniu poddaje się dalszej obróbce przeznaczonymi do tego celu narzędziami a gdy jest już całkowicie suchy, często dopiero po kilku tygodniach wypala się go po raz pierwszy w specjalnym piecu w temperaturze ok 1000 stopni. Po wystudzeniu prac zaczyna się je szkliwić. Szkliwa nanosi się tak by podkreślić graficzny rysunek jaki pozostawiły rośliny. Całość pokrywa się szkliwem transparentnym, bezbarwnym i wypala ponownie w temperaturze dostosowanej do topliwości szkliw zwykle dużo powyżej 1000 st.

Prace ceramiczne znajdujące się na wystawie w większości wykonały Halina i Anna Trus z Nierośna. Obie siostry z pasją podchodzą do zajęć ceramicznych co wielokrotnie zostało docenione i nagrodzone w konkursach i przeglądach twórczości osób niepełnosprawnych w całym kraju. Dziewczęta wykonują też piękne batiki. Autorami znajdujących się na wystawie batików poza Haliną i Anną są Kamil Filewicz, Elżbieta Turel, Marek Bielski i Justyna Czaplicka.

Technika batiku daje duże możliwości i zaskakuje efektami otrzymywanymi po kolejnych etapach barwienia i nakładania wosku. Wymaga cierpliwości bo efekt nie jest widoczny od razu. Przy okazji na zajęciach jest aroma-terapia, bo podgrzewany wosk wytwarza charakterystyczny zapach, a i „zadyma” się może zdarzyć gdy się przypali.

Okazja do publicznego pokazania swoich prac niezwykle mobilizuje, powoduje, że budzi się większa motywacja do pracy i rozwoju. Podopieczni takie okazje zawsze przeżywają.

(KB)


Zobacz również

Skip to content