O losie zwierząt na zajęciach w Starej Kamionce

4 października 2016 r. w Filii Bibliotecznej w Starej Kamionce odbyły się kolejne zajęcia, w których wzięli uczniowie z klas 0 – V z miejscowej szkoły podstawowej. W bieżącym roku szkolnym dzieci, w ramach zajęć świetlicowych, uczestniczą w cyklicznych spotkaniach pt. „Z książką mi do twarzy”.

Zdjęcie grupowe

Październikowe zajęcia poświęcone były Światowemu Dniu Zwierząt, stąd hasłem przewodnim było „Los zwierząt jest nam bliski”. Na wstępie panie: bibliotekarka Maria Bach-Waleszczyk i nauczycielka – Joanna Gejdel przybliżyły uczniom sylwetkę św. Franciszka z Asyżu – patrona zwierząt. Dzieci poznały genezę Światowego Dnia Zwierząt (ang. World Animal Day), który został ustanowiony w 1931 r. na konwencji ekologicznej we Florencji na 4 października i rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt (ang. World Animal Week) trwający do 10 października.

W Polsce to święto po raz pierwszy zostało zorganizowane w 1993 r. Podczas obchodów organizatorzy zwracają uwagę społeczeństwu na los bezdomnych zwierząt, częste znęcanie się nad nimi. Nagłaśniają problemy, z którymi borykają się schroniska i uwrażliwiają na potrzebę niesienia pomocy. Zwracają również uwagę na nielegalne hodowle psów szkolonych do walk. W ciągu tego tygodnia opiekunowie – przyjaciele zwierzaków zachęcają do adoptowania psów oraz kotów przebywających w schroniskach. W tym wyjątkowym miesiącu, miesiącu dobroci dla zwierząt, wiele osób stara się ulżyć losowi zwierząt np. kupując karmę i przekazując ją schroniskom.

Po tych informacjach dzieci z opiekunkami i bibliotekarką dyskutowały na temat losu zwierząt. Chwaliły się jakie zwierzaki mają w domach, jak je nazywają i w jaki sposób się nimi opiekują. Rozmowy były bardzo ciekawe i budujące. Wiedza i wrażliwość dzieci była imponująca. W dalszej części zajęć wszyscy głośno czytali przyniesione przez panią bibliotekarkę książki: „Awantura na podwórku”- W. Drabik; „Zwierzęta i ich dzieci”; „Wiewiórka Tosia odwiedza las”; „Lato na wsi”; „Przyjaciele z ciepłych krajów”. W części plastyczno-technicznej zadaniem dzieci było wykonanie portretu ukochanego zwierzątka.

W zajęciach brało udział 20 uczniów wraz z trzema nauczycielkami. Następne zajęcia zaplanowano na 8 listopada 2016 r..

(KB)

Skip to content