Czytać warto

Komputer, odtwarzacz DVD czy telewizja coraz częściej wygrywają ze słowem drukowanym. Dziecko, zamiast czytać książki lub szkolne lektury, woli wypożyczyć płytę i obejrzeć film nakręcony na ich podstawie.

Warsztaty w bibliotece

To naturalne, że nowoczesny świat, bogaty w audiowizualne wynalazki, jest bardziej atrakcyjny dla dziecka niż tradycyjna książka. Jednak ani komputer, ani DVD nie zastąpią czytania. 10 października 2016 r. uczniowie klasy V ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Sokółce wraz ze swoją wychowawczynią panią Dorotą Kozak-Mucuś odwiedzili Oddział dla Dzieci Biblioteki Publicznej w Sokółce. Celem spotkania było uświadomienie dzieciom pozytywnych wartości wynikających z czytania książek i zachęcenie ich do korzystania ze zbiorów biblioteki.

Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną pt. ,,Czytać…warto?”, chętnie wypowiadali się na temat „dlaczego warto czytać?’’ i zapisywali swoje wnioski na tablicy:

  • czytanie rozwija pamięć i wyobraźnię,
  • poszerza wiedzę,  wzbogaca słownictwo,
  • czytając utrwalamy zasady pisowni,
  • czytanie to dobry sposób na nudę.

Goście poznali także17 zalet czytania książek dla dzieci opracowanych przez Szwedzką Akademię Literatury Dziecięcej. Na podstawie zdobytej wiedzy rozwiązali krzyżówkę, korzystając z księgozbioru podręcznego. Zajęcia zakończyła wycieczka po bibliotece i wspólne wyszukiwanie interesujących książek na półkach bibliotecznych.

(KB)


Zobacz również

Skip to content