Wycieczka ZSI na wyspę Thassos

Od 7 do 17 czerwca 2016 roku grupa 33 uczniów Zespołu Szkół Integracyjnych wraz z czwórką opiekunów brała udział w niezapomnianej wycieczce na przepiękną grecką wyspę Thassos.

Uczestnicy wycieczki

Uczestnicy wycieczki swoją długą podróż rozpoczęli od zabrania ze sobą dobrych humorów oraz walizek wypakowanych strojami kąpielowymi i ręcznikami plażowymi. Gdy dotarli na miejsce nie mogli oderwać oczu od błękitu morza, które otaczało wyspę. Teraz już zrozumieli dlaczego Thassos nazywana jest „Szmaragdową wyspą”.

Wszystkich zachwyciła plaża, która w większości była szeroka i piaszczysta z łagodnym wejściem do wody, pięknym widokiem na zalesione góry, niesamowitym kolorem i przejrzystością wody! Z tyłu rozciągał się widok na górę Ypsario (1 204 m.n.p.m). Po rozpakowaniu walizek wszyscy ruszyli na plażę, gdzie przywitało ich ciepłe morze i jeszcze bardziej ciepły piasek. Szybko wskoczyli do wody, żeby zmierzyć się z falami Morza Egejskiego. Chłopcy zorganizowali rozgrywki plażowej piłki siatkowej. Zwiedzono też okolicę miejscowości Skala Potamias, gdzie było miejsce zakwaterowania. Z miejsca, w którym nocowali rozciągał się piękny widok na wzgórza Thassos usłane gajami oliwnymi. Codziennie podczas pobytu była możliwość próbowania różnych dań kuchni greckiej.

Jednym z punktów wycieczki była podróż dookoła wyspy Thassos. Dzięki ogromnej wiedzy przewodnika – pana Yannisa – zapoznaliśmy się z kulturą starożytnego Thassos, uczniowie i opiekunowie zwiedzili muzeum archeologiczne oraz podążali śladami pozostałości agory i amfiteatru w Limenas. Następnie udali się do najbardziej znanej tradycyjnej wioski greckiej Theologos, gdzie domy zbudowane są z okolicznych kamieni, a ich dachy pokryte są skalistym łupkiem. To sprawia, że idealnie harmonizują z otaczającymi je górami. W innej – Panagia spaceruje się brukowanymi uliczkami pomiędzy zadbanymi – białymi domkami. Dookoła dużo kwiatów, słychać szum górskiego strumienia, a wiekowi Grecy grają w Tavli (ulubiona gra Greków). Jadąc z Aliki w stronę Potos odwiedzili klasztor Michała Archanioła. Zawieszony jest on na wysokim klifie, z którego rozciąga się wspaniały widok na przepiękną nadmorską panoramę. Kolejnym niezwykłym miejscem było stworzone zarówno przez naturę, jak i człowieka marmurowe wybrzeże przy półwyspie w Aliki. Widok z marmurowych klifów na morze i wyrobisko, z którego dawniej wydobywano skalne bloki, zapiera dech w piersiach. Wycieczka ta była idealną lekcją o starożytnej Grecji w języku angielskim.

Każdy kolejny dzień pobytu na wyspie Thassos obfitował w coraz to inne atrakcje. W niedzielę 12 czerwca uczestnicy odwiedzili byłego piłkarza Manchester United Erica Cantona, u którego wspólnie oglądali mecz Euro 2016 Polska – Irlandia Północna. Emocji było co nie miara. Wszyscy gorąc kibicowali i cieszyli się z korzystnego dla Polski wyniku meczu. Na zakończenie pobytu każdy mógł zrobić pamiątkowe zdjęcie z Ericiem Cantona oraz otrzymać autograf od tego znanego piłkarza.

Kolejną atrakcją była piesza wycieczka na górę Ypsario, gdzie cała drużyna ZSI w słońcu pokonywała trasę z poziomu 0 na prawie sam szczyt. Najbardziej wytrwałym udało się zobaczyć niezwykłego turystę – żółwia, który również wspinał się w górę.

Czas upłynął wszystkim bardzo szybko i… nadszedł moment powrotu. Z ogromnym smutkiem pakowano walizki wypełnione pamiątkami. Wszyscy mają nadzieję, że będą mogli jeszcze raz tam wrócić, by cieszyć się promieniami słońca i zobaczyć to, czego jeszcze nie zdołali odkryć na tej pięknej greckiej „Szmaragdowej Wyspie” – Thassos.

Organizatorzy


Zobacz również

Skip to content