Podróże małe i duże

Maj i czerwiec to miesiące, w których organizowanych jest większość szkolnych i klasowych wycieczek, rajdów, biwaków i różnego rodzaju dłuższych i krótszych wyjazdów. Zawsze budzą duże zainteresowanie dzieci i młodzieży, są więc ważnym elementem uczenia się i poznawania otaczającego świata. W Zespole Szkół Ogólnokształcących na Osiedlu Zielonym tradycja organizowania wycieczek jest bardzo długa, sięga początków istnienia szkoły, a to już prawie 50 lat.

Wycieczka w Krakowie

Absolwenci pamiętają zapewne obozy turystyczne i wędrowne z nieżyjącym już panem Władysławem Krajewskim, który zaszczepił swoim wychowankom podróżniczą pasję. Tę działalność kontynuowało wielu jego uczniów już w roli nauczycieli, m.in. Adam Kowalczuk,  Anna Andrzejewska, Barbara Chancewicz.. Nasi uczniowie zjeździli Polskę wzdłuż i wszerz, rozpoczynając w młodszych klasach od poznawania tzw. Małej Ojczyzny. Starsi byli w Tatrach, Górach Świętokrzyskich, na Mazurach, nad morzem, na Szlaku Piastowskim, w wielu parkach narodowych, w miejscach ważnych historycznie i kulturowo.

To bezcenne doświadczenie, gdyż żaden wykład prowadzony przez najbardziej utalentowanego pedagoga nie jest w stanie zastąpić poznania przez bezpośredni, osobisty ogląd.” – mówi dyrektor placówki, pani Andrzejewska. Dziś, w dobie Internetu, powszechnie dostępnej telefonii komórkowej, przy bogatej ofercie biur podróży, trudno sobie wyobrazić organizowanie wycieczek w czasach, gdy takich dogodności nie było. Ale pewne elementy pozostają niezmienne.

Wycieczki w ZSO były, są i będą interesującymi lekcjami, źródłem niezapomnianych przeżyć i miejscem nawiązywania bliskich, przyjacielskich więzi.

Zofia Kowalczuk


Zobacz również

Skip to content