Spływ kajakowy Klubu Żeglarskiego Żagiel

Tradycyjnie jak co roku, w przedłużony weekend, w dniach 26-29 maja 2016 r. członkowie Klubu Żeglarskiego Żagiel wybrali się na czterodniowy spływ kajakowy. Tym razem ich celem była rzeka Rospuda, rozsławiona przed kilkoma laty walką ekologów o zachowanie jej unikalnych wartości przyrodniczych.

Uczestnicy spływu

Klub wsparty finansowo o dotację przyznaną przez Gminę Sokółka, realizował zadanie publiczne pn. „Bądź na fali, żegluj z nami, razem nudę pokonamy – II edycja”. Uczestnicy wyprawy wyruszyli z północnego brzegu jeziora Garbaś i płynąc dalej leśnym fragmentem rzeki podziwiali jej przełom na tym odcinku. Do pokonania były liczne przeszkody w postaci szybkiego nurtu, bardzo płytkich bystrzy, powalonych drzew, zwieszających się nad samą wodę gałęzi. W drugim dniu niezbędna była przenoska kajaków w miejscowości Bakałarzewo.

Dalej płynęli na przemian jeziorami Sumowo, Okrągłe, Bolesty i rzeką. Na trasie trzeciego etapu po raz kolejny mieli do pokonania przełomowy odcinek Rospudy i znów liczne przeszkody do których jeszcze dołączyły różnej wielkości głazy w nurcie. Uczestnicy spływu niejednokrotnie przekonali się o sile natury i wartości współdziałania w pokonywaniu trudności na trasie. Ostatni, spokojniejszy odcinek rzeki został pokonany z leniwym nurtem. Wpływając na jezioro Rospuda można było obejrzeć z bliska pomnik Gołej Zośki. Płynąc dalej w poprzek jeziora Necko przybyli do plaży obok amfiteatru w Augustowie, gdzie zakończył się tegoroczny, trudny technicznie i wyczerpujący spływ.

W pamięci uczestników pozostaną, prócz przygód na wodzie, rozśpiewane wieczory podczas noclegów pod Bakałarzewem, w Małych  Raczkach i na uroczysku „Święte miejsce”, a także lekcje historii podczas zwiedzania bunkrów w Bakałarzewie i pałacu Paca w Dowspudzie.

Więcej informacji dostępnych jest na stronach:
http://kzzagielsokolka.blogspot.com
https://www.facebook.com/kzzagielsokolka

AHOJ!
Adam Dziurdź

Skip to content