95 lat po Bitwie Warszawskiej

15 sierpnia 2015 r.

Zdecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i zapobiegła rozprzestrzenieniu się rewolucji komunistycznej na Europę Zachodnią. Bitwa Warszawska nazywana Cudem nad Wisłą została uznana przez historyków za jedną z 18 przełomowych bitew w historii świata. 95 rocznicę tamtego wydarzenia oraz Święto Wojska Polskiego obchodzono w Sokółce w sobotę 15 sierpnia.

O godz. 10 w kościele kolegiackim pw. św. Antoniego Padewskiego rozpoczęła się uroczysta msza w intencji Ojczyzny. Uczestniczyli w niej przedstawiciele lokalnych władz, poczty sztandarowe ze szkół i organizacji oraz delegacje partii politycznych. Mszy przewodniczy Dziekan Dekanatu Sokólskiego Ks. Stanisław Gniedziejko. – W dniu dzisiejszym wracamy pamięcią do naszych narodowych bohaterów i widzimy, że ich służba dla Ojczyzny miała sens – usłyszeli uczestnicy nabożeństwa.

Po zakończeniu mszy uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Kolumnę prowadziła Powiatowa Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Suchowoli. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Starosta Sokólski Piotr Rećko, który przypomniał, jak doszło do zwycięstwa Polaków w Bitwie Warszawskiej.

O zabranie głosu została poproszona Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

– Nieprzypadkowo obchodzimy dzisiaj Święto Wojska Polskiego. Wspominając rocznicę Cudu nad Wisłą, pamiętamy o ofierze, jaką za Ojczyznę złożyli nasi przodkowie. W trudnych chwilach zwracali się oni o pomoc do Boga i Matki Boskiej, a ich prośby zawsze były wysłuchiwane – powiedziała Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

Pani Burmistrz zwróciła się również do rolników.

– Życzę Wam, abyście swoją pracą zawsze służyli Ojczyźnie, Bogu i ludziom – podkreśliła zwracając się do żołnierzy, służb mundurowych i rolników.

Głos zabrali także Posłowie: Jarosław Zieliński oraz Dariusz Piontkowski. Z kolei Bogdan Olszewski z Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku odczytał list od Mieczysława Kazimierza Baszko Marszałka Województwa Podlaskiego.

Pod pomnikiem złożono wieńce. Uroczystości zakończył występ Powiatowej Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Zespołu Szkół w Suchowoli, a także przygotowany przez młodzież z sokólskiego liceum pokaz musztry paradnej. Obchody 95. rocznicy Cudu nad Wisłą uświetnili ułani z Sokólskiego Pododdziału im. 10. Pułku Ułanów Litewskich.

(UM) Fot.: D. Biziuk

Skip to content