Dopalacz to też narkotyk!

logo kampanii

Ostatnio w kraju odnotowano wiele przypadków zatrucia narkotykami, tzw. dopalaczami. Do szpitali trafiło kilkadziesiąt osób z ostrym zatruciem organizmu. Sokólscy policjanci apelują i ostrzegają, aby nie kupować i nie zażywać tych substancji.

„Dopalacze” są to substancje psychoaktywne i działają na ośrodkowy układ nerwowy, a po ich zażyciu zmienia się nastrój i zachowanie dziecka. Dają one efekty pobudzające, przypominające skutki po zażyciu narkotyków.

Większość dopalaczy występuje w postaci sproszkowanej, tabletek i mieszanek do palenia. Dodatkowo producenci cały czas modyfikują skład chemiczny dopalaczy i często mieszkanki te okazują się śmiertelne dla organizmu. Efektem ich zażycia są m.in. zmiana nastroju i samopoczucia, błogostan, euforia, halucynacje, czasami depresja, apatia i urojenia. Następuje wzrost ciśnienia krwi, tachykardia, przekrwienie gałek ocznych, zaburzenia koordynacji ruchowej, zawroty głowy.

Sokólscy policjanci apelują, aby rodzice zwracali szczególną uwagę, czy opisane efekty zachowania po dopalaczach nie występują u ich dzieci. Podobnie, jak znaleziony w mieszkaniu, czy ubraniu dziecka susz roślinny czy proszek może być sygnałem, że dziecko zażywa narkotyki. Wtedy konieczna jest właściwa i szybka reakcja. Dopalacze to trucizna i zażywnie ich może wiązać się z poważnym ryzykiem. Reagujmy, jeśli w naszym towarzystwie ktoś zamierza zażyć te substancje i stanowczo odmawiajmy, gdy nas do tego namawia. Nie warto ryzykować własnego życia!

Sokólscy policjanci apelują także o przekazywanie wszelkich informacji o dopalaczach do każdej najbliższej jednostki Policji. Każda informacja wpływająca do Policji o miejscach, w których może być prowadzona sprzedaż dopalaczy będzie dokładnie sprawdzona. Zwracajmy uwagę na zachowanie naszych najbliższych, na środowisko, w jakim przebywają. Wystarczy naprawdę chwila, by doszło do tragedii, ale wystarczy jedna decyzja, by zapobiec, by pomóc, by uratować!

Pamiętajmy! Producenci i sprzedawcy dopalaczy kierują się przede wszystkim zyskiem, za nic mając ludzkie życie. Sprzedając dopalacze – sprzedają śmierć!

Komendant Powiatowy Policji w Sokółce
mł. insp. Krzysztof Mróz


Zobacz również