Sokółka w przewodniku

sokolka_znana_nieznana

W środę 27 listopada w Urzędzie Miejskim w Sokółce odbyła się prezentacja przewodnika o Sokółce. Publikacja nosi tytuł „Sokółka znana i nieznana” i ukazała się w nakładzie 1 tys. egzemplarzy.

Książkę wydała Fundacja Sokólski Fundusz Lokalny wspólnie z partnerami projektu w konkursie Animator Dobra Wspólnego w ramach Programu Lokalne Partnerstwa PAFW, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce.

„Wydanie tej publikacji jest odpowiedzią na potrzeby zgłaszane przez mieszkańców Sokółki oraz licznie odwiedzających nasze miasto pielgrzymów i turystów. Chcieliśmy zaprezentować Sokółkę z innej perspektywy. Pokazaliśmy zatem znane obiekty obrazujące wielokulturowość naszego miasta, dotarliśmy do ciekawych, a jednocześnie mało znanych miejsc, historii oraz pasjonatów Sokólszczyzny” – czytamy w wstępie do przewodnika.

– W przygotowaniu materiałów do książki spory udział mieli m.in. wolontariusze – stypendyści Sokólskiego Funduszu Lokalnego – zaznaczyła Maria Talarczyk, Prezes Zarządu SFL.

W książce znalazły się chociażby informacje o kamieniczkach Tyzenhauza, pozostałości których możemy do dziś oglądać w centrum Sokółki. Czytelnicy przewodnika poznają historię powstańczego skarbu ukrytego w pobliskim lesie, a także tajemnicę trzech lip rosnących przy kościele pw. św. Antoniego Padewskiego. Godna uwagi jest również opowieść o „Romeo i Julii” z Sokółki. W publikacji nie brakuje tez informacji o postaciach związanych z tym miastem, a mianowicie: pionierach światowego lotnictwa, słynnym kompozytorze, dramaturgu i mieszkance Stanów Zjednoczonych, która wspiera działania SFL. Mamy również wywiady z poetką Leonarda Szubzdą, rzeźbiarzem Piotrem Szałkowskim i pasjonatem historii Sokólszczyzny – Mikołajem Talarczykiem.

– Zachęcam do lektury przewodnika – powiedziała Maria Talarczyk.

W trakcie spotkania Pani Prezes poinformowała, że Fundacja SFL znalazła się wśród laureatów konkursu „Dobre Stypendia 2013” w kategorii „Lokalne programy stypendialne NGO”.

Uczestnicy spotkania dowiedzieli się też o planowanej przez SFL zbiórce mikołajkowej. Otóż 6 grudnia na ulicach Sokółki pieniądze na stypendia będzie zbierało 100 wolontariuszy. Zbiórka ma trwać od godz. 9 do 12.

(UM) Fot.: D. Biziuk

Skip to content