Co z zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym?

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny to wszystkie urządzenia działające na prąd lub na baterie, których posiadacz chce się pozbyć.

elektro-smieci

Zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz.U. z 2019 r. Nr 180, poz. 1495 z późn. zm.) zużytego sprzętu czyli tzw. elektrośmieci, nie można umieszczać w pojemnikach na zmieszane odpady komunalne. Grozi za to kara od 500 zł do 5.000 zł.
Zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne zawierają substancje niebezpieczne dla ludzi i środowiska, dlatego też muszą być selektywnie zbierane i oddawane do recyklingu, odzysku lub unieszkodliwienia specjalistycznym firmom.
Do zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego zaliczamy:

  • wielkogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego: chłodziarki, zamrażarki, pralki, suszarki do ubrań, zmywarki, mikrofalówki, grzejniki elektryczne, wentylatory i klimatyzatory, itp.
  • małogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego: odkurzacze, zamiatacze, żelazka, miksery, tostery, suszarki, frytkownice, wagi itp.
  • sprzęt teleinformacyjny i telekomunikacyjny: komputery, laptopy, stacje robocze, kalkulatory, telefony, faksy, itp.
  • sprzęt audiowizualny: odbiorniki radiowe, odbiorniki telewizyjne, kamery wideo, sprzęt hi-fi, itp.
  • sprzęt oświetleniowy: oprawy oświetleniowe do lamp fluorescencyjnych, liniowe lampy fluorescencyjne (świetlówki), kompaktowe lampy fluorescencyjne, niskoprężne lampy sodowe, itp.
  • narzędzia elektryczne i elektroniczne: maszyny do szycia, wiertarki, kosiarki, piły, itp.
  • zabawki, sprzęt rekreacyjny i sportowy: kolejki elektryczne, gry wideo, kieszonkowe konsole do gry, samochody sterowane, itp.
  • przyrządy medyczne: sprzęt do radioterapii, sprzęt do badań kardiologicznych, sprzęt do wentylacji płuc, analizatory, itp.
  • przyrządy do nadzoru i kontroli: czujniki dymu, regulatory ciepła, termostaty, itp.
  • automaty do wydawania: napojów, butelek, puszek, produktów stałych, bankomaty, itp.

Szczegółowy wykaz sprzętów w każdej z ww. grup zawiera załącznik nr 1 do ustawy o zużyty sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Wykaz ten stanowi listę otwartą, co oznacza, że jeżeli danego sprzętu nie można jednoznacznie przyporządkować w ramach danej grupy, to należy go sklasyfikować jako „pozostały sprzęt” z danej grupy.

Mieszkańcy Gminy Sokółka zobowiązani są przekazywać elektrośmieci podmiotom zbierającym lub odbierającym taki sprzęt, czyli:

  • sprzedawcom detalicznym i hurtowym – każdy sprzedawca zobowiązany jest nieodpłatnie przyjąć od nas zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny podczas zakupu nowego sprzętu – obowiązek ten dotyczy wymiany na zasadach 1 : 1, tj. np. przy zakupie nowego telewizora możemy nieodpłatnie pozostawić w punkcie handlowym stary telewizor
  • wyspecjalizowanym punktom zbierania – dla mieszkańców Gminy Sokółka funkcjonuje Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, w tym również elektrośmieci, na placu MPO sp. z o.o. w Sokółce, ul. Targowa 10.

MK

 


Zobacz również

Skip to content