95 lat po odzyskaniu niepodległości

11-11-2065

„W ciągu ostatnich dwóch wieków Polska tylko przez czterdzieści lat była państwem niepodległym. Dzień 11 listopada to narodowe święto wolności, o której marzyły i o którą walczyły pokolenia Polaków. Ale ta historyczna radość nie  może być dla nas środkiem usypiającym, bo zbyt dobrze wiemy, jak krucha jest wartość suwerenności w naszym położeniu geograficznym. Od tamtego 11 listopada 1918 roku nasza Ojczyzna doświadczyła już śmiertelnego zagrożenia w wojnie z bolszewikami 1920 roku, przeżyła koszmar wojny i okupacji oraz półwiecze sowieckiego komunizmu” – napisał Poseł Jarosław Zieliński w liście do Burmistrza Sokółki Stanisława Małachwieja.

W poniedziałek 11 listopada w Sokółce świętowano 95. rocznicę odzyskania niepodległości. Na obchody zaprosili: Starosta Sokólski Franciszek Budrowski oraz Burmistrz Sokółki Stanisław Małachwiej.

Rocznicowe obchody rozpoczęło nabożeństwo w cerkwi pw. św. Aleksandra Newskiego w Sokółce. Po nim odprawiono mszę za Ojczyznę w kościele kolegiackim pw. św. Antoniego Padewskiego. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na czele kolumny szła Powiatowa Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Zespołu Szkół w Suchowoli. Kolumnę zamykał Sokólski Pododdział Kawalerii im. 10. Pułku Ułanów Litewskich.

Zgromadzeni pod pomnikiem wysłuchali przemówień okolicznościowych. Jako pierwszy głos zabrał Starosta Sokólski Franciszek Budrowski.

– Naszym przodkom towarzyszyło przekonanie, że Polska odzyska utraconą wolność. O wielkości polskiego ducha przypominali Juliusz Słowacki, Adam Mickiewicz, Fryderyk Chopin, Henryk Sienkiewicz i inni twórcy – wyliczył Starosta. – Polska nie zmarnowała swojej historycznej szansy. Dziś powinniśmy czerpać wzór z naszych przodków – dodał Franciszek Budrowski.

Z okazji Święta Niepodległości, Starosta Sokólski życzył wszystkim mieszkańcom powiatu sokólskiego zdrowia, szczęścia, powodzenia w życiu osobistym i zawodowym oraz satysfakcji z aktywności na rzecz społeczności lokalnej.

Następnie przemówienie okolicznościowe wygłosił Burmistrz Sokółki Stanisław Małachwiej.

– Budując współczesną Polskę, powinniśmy iść za przykładem naszych przodków, odrzucić podziały partyjne i wspólnie pracować dla zapewnienia lepszej przyszłości potomnym. Chciałbym, aby w przyszłości nasi następcy mogli być dumni z nas, podobnie jak my jesteśmy dumni z naszych przodków. Dzisiaj Polska jest krajem wolnym. Należymy do Unii Europejskiej i NATO. Dzięki temu jesteśmy znacznie mniej narażeni na atak ze strony jakiegokolwiek przeciwnika. Jednak ta wolność nie jest dana na zawsze. Cały czas musimy ją pielęgnować – podkreślił Burmistrz Sokółki Stanisław Małachwiej.

Zwracając się do uczniów, Burmistrz powiedział:

– Wy, drodzy uczniowie, urodziliście się i żyjecie w pełni demokratycznym kraju, o który walczyli nasi dziadkowie i pradziadkowie. Dlatego spoczywa na was obowiązek utrzymania ciężko zdobytej wolności dla przyszłych pokoleń. Jako światli i wykształceni obywatele, możecie poprowadzić Polskę do lepszej przyszłości. Tego wam z całego serca życzę – dodał Stanisław Małachwiej.

Burmistrz Sokółki złożył też życzenia z okazji Święta Niepodległości. Gospodarz sokólskiej gminy życzył wszystkim satysfakcji z rozwoju Małej Ojczyzny, mądrego korzystania z daru wolności i zjednoczenia w osiąganiu wspólnych celów na poziomie całego kraju i lokalnych wspólnot.

O zabranie głosu poproszono również Posła Dariusza Piontkowskiego. W swoim przemówieniu, Poseł zwrócił uwagę, że „rządzący Polską nie powinni doprowadzić do zrzeczenia się suwerenności naszego kraju na rzecz Unii Europejskiej”.

Apel Pamięci odczytał Major Piotr Horsztyński z Sokólskiego Pododdziału Kawalerii im. 10. Pułku Ułanów Litewskich.

Po złożeniu wieńców, pod Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego wystąpiła orkiestra z Suchowoli.

(UM) Fot.: D. Biziuk


Zobacz również

Skip to content