Tak bawiła się Sokółka

dni_sokolki_030

Puchar Polski Strongmenów, dyskoteka pod chmurką, festyn ph. „Najlepsze ziółka ma miasto Sokółka” – tak wyglądały tegoroczne Dni Sokółki. Miasto obchodziło swoje święto 15 i 16 czerwca. Organizatorem imprezy był Burmistrz Sokółki Stanisław Małachwiej, zaś współorganizatorami: Sokólski Ośrodek Kultury oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sokółce.

Dni Sokółki 2013 upłynęły pod znakiem pięknej, słoneczne pogody i znakomitej zabawy. Główną areną wydarzeń był stadion OSiR.

Sobota 15 czerwca 2013 r.

Wspólne świętowanie rozpoczęło się sportowym akcentem. Na stadionie rozegrano zawody w wyciskaniu sztangi leżąc. Kolejnym punktem programu był pokaz Zumba Fitness w wykonaniu tancerek ze Szkoły Tańca Crayzi Dance z siedzibą w Białymstoku.

Główną atrakcją tego dnia był Puchar Polski Strongnemów. W zawodach uczestniczyło siedmiu siłaczy, należących do krajowej czołówki. Byli to: Sławomir Toczek, Miłosz Pytawski, Bartłomiej Grubba, Bartłomiej Bąk, Przemysław Brzoza, Marcin Wlizło. Zawody prowadził Lubomir Libacki, który przez 13 lat sam był strongmenem. Siłacze uczestniczyli w sześciu konkurencjach. Polegały one m.in. na ciągnięciu tira, dźwignięciu samochodu, przenoszeniu „walizek”. Bezkonkurencyjny okazał się Sławomir Toczek i to właśnie on został zwycięzcą zawodów. W przerwach publiczność obejrzała popisy kulturysty oraz artystów cyrkowych. Była też licytacja na rzecz białostockiego hospicjum.

Po zawodach każdy mógł zrobić pamiątkowe zdjęcie ze strongmenami.

Do późnych godzin nocnych trwała dyskoteka z DJ-em.

Niedziela 16 czerwca 2013 r.

Z rana nad zalewem rozegrano zawody wędkarskie o Puchar Burmistrza Sokółki.

Ci, którzy przyszli na stadion kilka minut po godz. 13 mieli okazję zobaczyć występy wokalne przygotowane przez wychowanków Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Sokółce. Następnie Prezes Zarządu Fundacji Sokólski Fundusz Lokalny Maria Talarczyk wspólnie z Burmistrzem Sokółki Stanisławem Małachwiejem wręczyli certyfikaty Programu Działaj Lokalnie.

Przed publicznością zaprezentowała się Miejska Orkiestra Dęta działająca przy Gimnazjum nr 1 w Sokółce, którą prowadzi Leszek Szymczukiewicz.

Po tej części nastąpiło oficjalne otwarcie imprezy. Dokonał go Burmistrz Sokółki Stanisław Małachwiej.

– Życzę Państwu udanej zabawy i wielu pozytywnych wrażeń – podkreślił Burmistrz Sokółki.

Gospodarz miasta razem z Komendantem Powiatowy Policji w Sokółce Krzysztofem Mrozem ogłosili wyniki konkursu plastycznego pt. „Wiem jak być bezpiecznym”. Jego organizatorami był Wydział Prewencji KPK w Sokółce oraz Urząd Miejski. Cel konkursu to: podsumowanie wiedzy i umiejętności przekazanych podczas spotkań profilaktycznych z zakresu bezpieczeństwa. Jurorzy otrzymali do oceny 180 prac. Pierwsze miejsce zdobył Mirosław Muciuś ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Sokółce, drugie – Jowita Ochrymiuk ze szkoły Podstawowej nr 1, zaś trzecie – Ewa Kasiańczuk ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego. Dwanaście najlepszych prac zostanie opublikowanych w kalendarzu gminnym na 2014 rok.

Po rozstrzygnięciu konkursu plastycznego przyszła pora na popisy przedszkolaków z sokólskich Przedszkoli nr 1, 2, 3 oraz 5. Dzieci miały za zadanie ułożyć kobierzec z kwiatów i ziół leczniczych. Maluchy przygotowały też rewelacyjne programy artystyczne z piosenkami o ziołach. Dzieci zebrały gromkie brawa.

Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs kulinarny na potrawę z dodatkiem ziół. Do oceny było 13 rarytasów kulinarnych. Jurorom przewodniczył Andrzej Fiedoruk, znawca kuchni regionalnej. Komisja zdecydowała, że pierwsze miejsce należy przyznać Stowarzyszeniu Zdrowa Żywność za dojrzewające polędwiczki w ziołach.

– Nie spodziewaliśmy się wygranej – przyznała Wiesława Burnos, Prezes Stowarzyszenia Zdrowa Żywność.

Drugą lokatę zajął pieróg warzywny „Smak Orientu” przygotowany przez Muzułmańską Gminę Wyznaniową w Bohonikach. Zdobywcą trzeciego miejsca została Restauracja VERDE w Sokółce za polędwiczki z bazylią i serem pleśniowym z sosem szpinakowym i leniwymi kluseczkami.

Nagrodę specjalną w konkursie kulinarnym dla indywidualnego wykonawcy potrawy otrzymała Teresa Fiedziukiewicz za roladę z sera żółtego z kurczakiem i ziołami z dodatkiem sosu ziołowego.

Kiedy komisja oceniała potrawy, artyści Teatru Arkadia zaprosili dzieci do wspólnej zabawy.

Po konkursie kulinarnym rozstrzygnięto konkurs na nalewki ph. „Duch Puszczy”. W tym przypadku członkowie komisji musieli spróbować 20 wyśmienitych trunków. Pierwsze miejsce zajęła wiśniówka Ewy Sarosiek, drugie – żurawi nówka Agaty Żukiewicz, trzecie – nalewka z mirabelek przygotowana przez Michała Kozioł. Wyróżnienie trafiło do Teresy Fiedziukiewicz (nalewka malinowo – cytrynowo – imbirowa) oraz Zdzisława Żółtko (pigwówka).

Uwagę widzów przykuł pokaz układania bukietów z kwiatów i ziół w wykonaniu Urszuli Asanowicz z Kwiaciarni MACIEJKA w Sokółce. Pani Urszula zaprezentowała, jakie oryginalne kompozycje można przygotować z wykorzystaniem ziół.

Podczas Dni Sokółki na scenie wystąpili: zespół „Cygańskie Serca”, Kabaret DNO, Jarosław Rynkiewicz oraz grupa THE POSTMAN.

Ostatnim akcentem imprezy był pokaz fajerwerków.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i sponsorom Dni Sokółki 2013!

Sponsorzy:
MARKA ŻUBR
METAL FACH
Eko Gril Sokółka
PSB MRÓWKA Sokółka
Kwiaciarnia MACIEJKA Urszula Asanowicz Sokółka
Stadnina Koni Jerzy Maliszewski w Geniuszach
FABRYKA REKLAM Sokółka
Biuro Regionalne ORIFLAME Ewa Mróz Sokółka
Salon Urody LA FEMME Joanna Laszuk Sokółka
Salon Fryzjerski AFRODYTA Barbara Karolczuk Sokółka
Karczma Pod Sokołem Sokółka
PUB BLUES&ROCK u Matczaka Sokółka
Szkoła Tańca Creyzi Dance Białystok
IDEALAN Sokółka
LUXBET Sokółka
Centrum Ogrodnicze OGRODNIK Sokółka

FOTORELACJA:

(UM) Fot.: D. Biziuk

Skip to content