Śpiewali dla Papieża

Już po raz piąty w Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Sokółce odbył się Festiwal Piosenki Oazowej ph. „Z Janem Pawłem II śpiewamy”. W środę 17 października na ustawionej w szkole scenie swoje umiejętności wokalne zaprezentowali reprezentanci 11 placówek oświatowych z różnych zakątków województwa podlaskiego.

Pomysł zorganizowanie tego przedsięwzięcia narodził się kilka lat temu. I Festiwal Piosenki Oazowej w sokólskim Gimnazjum nr 1 przygotowano 16 października 2007 roku. Kolejne festiwalowe edycje odbywały się: 16 października 2008, 22 października 2009 oraz 20 października 2010 roku.

Uczestników V Festiwalu Piosenki Oazowej przywitała Bogusława Szczerbińska, Wicedyrektor Gimnazjum nr  1. Następnie głos zabrała Bożenna Łazarewicz, Dyrektor placówki.

– 16 października obchodzimy święto patrona naszej szkoły – błogosławionego Jana Pawła II. To dzień wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Decydując się na wybór takiego patrona, chcieliśmy wychowywać uczniów w duchu nauczania Jana Pawła II. Był to człowiek niezwykły i wszechstronny, a jednocześnie prosty i żartobliwy. Pamięć o nim wciąż trwa i my również pragniemy ją kultywować. Życzę wszystkim bogatych wrażeń i miłego pobytu w naszej szkole – powiedziała Dyrektor Bożenna Łazarewicz.

Zaproszeni goście podkreślili, że łączenie Festiwalu Piosenki Oazowej z osobą Jana Pawła II jest bardzo trafnym posunięciem. Na potwierdzenie tego stwierdzenia przypomniano słowa, jakie Papież Polak  wypowiedział podczas swojej ostatniej pielgrzymki do Ojczyzny w sierpniu 2002 roku, po mszy odprawionej na krakowskich Błoniach. Słysząc, jak tłum śpiewa „Barkę”, Jan Paweł II przyznał: „(…) to właśnie ta oazowa pieśń wyprowadziła mnie z Ojczyzny przed 23 laty. Miałem ją w uszach, kiedy słyszałem wyrok konklawe. I z nią, z tą oazową pieśnią nie rozstawałem się przez te wszystkie lata. Była jakimś ukrytym tchnieniem Ojczyzny, była też przewodniczką na różnych drogach Kościoła i ona przyprowadziła mnie wielokrotnie tu – na krakowskie Błonia, pod Kopiec Kościuszki. Dziękuję ci, pieśni oazowa”.

Apolonia Mozolewska, poprzednia Dyrektor placówki przypomniała, że mieszcząca się w tym budynku Szkoła Podstawowa nr 4 otrzymała w 1991 roku imię Jana Pawła II. Potem imię Wielkiego Polaka przejęło Gimnazjum nr 1.

Muzyczną część festiwalu otworzyła Miejska Orkiestra Dęta działająca przy Gimnazjum nr 1, którą prowadzi Leszek Szymczukiewicz.

Na scenie wystąpiły grupy z następujących placówek oświatowych:

– Zespołu Szkół Integracyjnych w Białymstoku;

– Zespołu Szkół w Boćkach;

– Publicznego Gimnazjum nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi w Białymstoku;

– Gimnazjum w Drohiczynie;

– Zespołu Szkół w Mońkach;

– Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Siemiatyczach;

– Zespołu Szkół w Sokołach;

– Szkoły Podstawowej w Żarnowie;

– Szkoły Podstawowej nr 1 w Sokółce;

– Zespołu Szkół Integracyjnych w Sokółce;

– Gimnazjum nr 1 w Sokółce.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy festiwalu otrzymali słodkie upominki.

– Podjęliście się organizacji bardzo cennej inicjatywy – podkreślił Mieczysław Baszko, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego do organizatorów przedsięwzięcia.

Dyrekcji i nauczycielom podziękował również Krzysztof Szczebiot, Zastępca Burmistrza Sokółki.

ZDJĘCIA:

(UM) Fot.: D. Biziuk


Zobacz również

Skip to content