15 października 2017 r. w kinie „Sokół” odbyło się trzecie spotkanie z cyklu „Szukamy talentów – wielokulturowość w poezji” zorganizowane przez Związek Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej Oddział Bohoniki.
Poezja w kulturze każdego narodu, także tatarskiego, zajmuje szczególne miejsce. Wyraża ona przede wszystkim uczucia jednostki, ma odpowiedzialne zadanie narodowe i społeczne. Poezja towarzyszy człowiekowi w wielu momentach życia. Tym razem na niedzielnym spotkaniu prezentowane były wiersze Tatarów. Jako pierwsi zaprezentowali się goście z Kaliningradu: Farid i Nailiia Zaletdinov, Amir Khairullin, Anviar Gilmutdinov, Aliia Gilmutdinova, Ramil Kaiumov. Zapoznali oni uczestników spotkania z wierszami swoich regionalnych tatarskich poetów oraz elementami ich biografii.
Poezja to również teksty piosenek i dał temu wyraz zespół wokalno-taneczny Buńczuk, w którego skład wchodzą dzieci, młodzież i dorośli. Wszystkie prezentowane przez nich utwory muzyczne pochodzą z drugiej, wydanej przez Fundację Tatarskie Towarzystwo Kulturalne płyty, noszącej tytuł Poszukiwanie.
Ponadto młodzież z zespołu: Aleksandra Półtorzycka oraz Dawid Chazbijewicz zadeklamowali Sonety Krymskie Adama Mickiewicza w dwóch językach – polskim i tatarskim. Przypomnieli również poezję Musy Czachorowskiego i Selima Chazbijewicza oraz zapoznali publiczność z wierszami Michała Adamowicza. Zespół Buńczuk zaprezentował się także w tańcu Korowód i Hajtarma, a najmłodsi tancerze w Tańcu Praczki. Były też debiuty poetyckie. Ewa Rajżewska–Bieszczad przedstawiła wiersze swojej mamy pani Zofii Bogdanowicz, a wiersze pani Ewy przeczytała prezes FTTK Róża Chazbijewicz. Natomiast Aleksandra Półtorzycka zaprezentowała wiersz „Wczoraj i dziś” swojego taty Stefana Półtorzyckiego. Po spotkaniu w holu czekały na gości i publiczność smakołyki kuchni tatarskiej.
Współorganizatorami projektu są: Biblioteka Publiczna w Sokółce, Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Sokółce, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sokółce i Sokólski Ośrodek Kultury.
Projekt “Szukamy talentów – wielokulturowość w poezji”- który jest naturalną kontynuacją poprzednich działań na rzecz wielokulturowości Sokólszczyzny – został dofinansowany z programu Działaj Lokalnie X 2017, współfinansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności realizowany przez Fundację SFL i Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce.
(KB)