Studenci oraz niektórzy uczniowie szkól średnich zakończyli już swoją edukację i postanowili podjąć pierwszą pracę. Jeśli do tej pory byli zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego jako członkowie rodziny, a teraz nabyli własny tytuł do tego ubezpieczenia, konieczne jest ich wyrejestrowanie z dotychczasowego ubezpieczenia oraz ponowne zgłoszenie.
– W przypadku, gdy rodzic lub opiekun zgłosił członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego, a ten nabył własny tytuł ubezpieczenia, na przykład podjął pracę lub rozpoczął działalność gospodarczą, powinien zostać wyrejestrowany z ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny. Informację tę należy przekazać swojemu płatnikowi składek – informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa podlaskiego.
Jeśli osoba, która zgłosiła członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego, zakończy umowę o pracę, będzie to skutkować koniecznością wyrejestrowania tego członka rodziny. W takiej sytuacji pracujący rodzic powinien ponownie zgłosić go do ubezpieczenia zdrowotnego, o ile nadal spełnia warunki do takiego zgłoszenia. Należy również poinformować swojego płatnika o tej zmianie.
Osoby prowadzące działalność gospodarczą same zgłaszają się do ubezpieczenia zdrowotnego. Oznacza to, że obowiązek dokonania zgłoszenia oraz wyrejestrowania członka rodziny spoczywa na przedsiębiorcy jako płatniku składek.
Do ubezpieczenia zdrowotnego można zgłosić następujące osoby jako członków rodziny: własne dziecko, dziecko męża lub żony, dziecko przysposobione, wnuka – jeśli żadne z jego rodziców nie jest objęte ubezpieczeniem zdrowotnym, dziecko obce – dla którego ubezpieczony jest opiekunem prawnym, dziecko obce – dla którego pełni się rolę rodziny zastępczej, lub które przebywa w rodzinnym domu dziecka, a także małżonka oraz wstępnych np. rodziców, dziadków, którzy mieszkają z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym.
Dziecko może być objęte ubezpieczeniem zdrowotnym jako członek rodziny do ukończenia 18. roku życia. Jeśli kontynuuje naukę w szkole, na uczelni lub w szkole doktorskiej, ma prawo do ubezpieczenia zdrowotnego przy rodzicu lub innej osobie uprawnionej aż do ukończenia 26. roku życia. W przypadku posiadania orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności lub równoważnego, prawo do ubezpieczenia zdrowotnego przysługuje bez ograniczeń wiekowych.
– Do ubezpieczenia zdrowotnego zgłasza płatnik składek. W sytuacji, gdy pracownik lub zleceniobiorca chce zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny, powinien poinformować swojego pracodawcę. Informację tę należy przekazać w ciągu 7 dni od dnia, w którym zaistniały okoliczności wymagające, zgłoszenia członka rodziny – wyjaśnia rzeczniczka.
Gdy osoba prowadząca pozarolniczą działalność chce zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny, jest zobowiązana do dokonania tego samodzielnie, korzystając z formularza ZUS ZCNA. Ma na to 7 dni, od momentu, w którym zaistniały okoliczności wymagające zgłoszenia tej osoby.
(KK) ZUS