„Pamięci Żydów sokólskich, którzy żyli z nami od XVII wieku aż do Zagłady w okresie okupacji niemieckiej” – tablica o takiej treści została odsłonięta na budynku Muzeum Ziemi Sokólskiej 21 maja 2025 roku. Przecięcia wstęgi dokonali: Zastępca Burmistrza Sokółki Adam Kowalczuk, Dyrektor Sokólskiego Ośrodka Kultury Barbara Maj oraz Ewa Krychniak ze Stowarzyszenia „4 Kultury Sokółki”.
– Wśród nas jest Itzhak Bunim z Izraela, którego przodkowie mieszkali w Sokółce. Gościmy także Józefa Wancera ze Stanów Zjednoczonych, który jest w Radzie Fundacji Auschwitz – Brkenau. Chciałabym w tym miejscu gorąco podziękować Zastępcy Burmistrza Sokółki Adamowi Kowalczukowi, Sokólskiemu Ośrodkowi Kultury oraz Muzeum Ziemi Sokólskiej za pomoc w zorganizowaniu tej uroczystości. Bez waszego wsparcia to wydarzenie nie odbyłoby się. Również gorąco dziękuję darczyńcy Bank Spółdzielczy, dzięki któremu mogliśmy przeprowadzić prace porządkowe na cmentarzu żydowskim w Sokółce. Prezes Banku Jacek Kuczko okazał się niezwykle szlachetnym człowiekiem. Stowarzyszenie „4 Kultury Sokółki” postawiło sobie za cel przywracanie pamięci o społeczności żydowskiej, żyjącej w naszym mieście aż do Zagłady podczas okupacji niemieckiej. Społeczność ta stanowiła ważny element naszego lokalnego świata, gdzie żyli, pracowali i umierali. Ich największym pragnieniem było spokojne życie w miejscu, które obrali sobie podczas wiecznej tułaczki – powiedziała Ewa Krychniak.
W 2014 roku obok budynku Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w Sokółce odsłonięty został pomnik poświęcony ofiarom Holokaustu. W czasie II wojny światowej było tam getto.
– Dzisiaj odsłoniliśmy tablicę poświęconą wszystkim Żydom, którzy mieszkali w naszym mieście od XVII wieku do Zagłady w czasie okupacji niemieckiej. Wykonaną z mosiądzu tablicę ufundowało Stowarzyszenie „4 Kultury Sokółki”. Jej autorem jest lokalny rzemieślnik Dariusz Makal. Ma ona przypominać mieszkańcom i turystom o naszej wielokulturowości, na którą składa się również społeczność żydowska, której istnienie zostało w brutalny sposób przerwane – podkreśliła Ewa Krychniak.
Po uroczystym odsłonięciu tablicy, zorganizowano spotkanie w sali „Lira”, gdzie zaprezentowano część artystyczną i zaprezentowano judaiki ze zbiorów prywatnych Ewy Krychniak, a także wystawę „Żydzi sokólscy – wspomnienie”.
(DB) Fot. D. Biziuk