Ekspozycja “Nauczyciele Tajnej Oświaty w zbiorach Józefa Zalewskiego” w Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK prezentuje pedagogów biorących udział w tajnym nauczeniu w okresie okupacji niemieckiej w gminach Sokółka, Janów, Suchowola, Korycin, Nowy Dwór, Sidra, Dąbrowa Białostocka, Kuźnica, Krynki.
Wystawa przedstawia sylwetki m.in.: Ireny Skopczyńskiej, Janiny Gergerowej, Witolda Biziuka, Józefa Kłopotowskiego, Stefanii Burdackiej, Władysława Gutmana, Haliny Zaborowskiej. Wyboru, opisu sylwetek dokonał Józef Zalewski, nieżyjący już zasłużony pasjonat historii lokalnej oświaty. Uzupełnieniem planszowej ekspozycji są unikalne dokumenty zebrane przez Zalewskiego.
Józef Zalewski karierę nauczycielską rozpoczął w 1949 w Krynkach. W latach 1951-55 był kierownikiem szkoły w Babikach, a w latach 1955-65 szkoły w Jacowlanach. Później pełnił kilka lat funkcję inspektora oświaty w Sokółce. Za swoją pracę został m.in. odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Znany jest jako autor Izby Pamięci Narodowej – zbioru archiwaliów poświęconych historii szkolnictwa na obszarze dąbrowsko-sokólskim, od momentu jego odrodzenia się po 1920 roku. Jego ideą było zachowanie wiedzy o trudzie i bohaterstwie pedagogów i organizatorów szkolnictwa w obszarze dąbrowsko-sokólskim.
Wystawa będzie dostępna w muzeum od 22 października do połowy listopada 2024 r. Wstęp bezpłatny.
(EW) SOK