SOK

Spacer po sokólskich koszarach – relacja z wydarzenia

12 października 2024 r. mieszkańcy Sokółki mogli skorzystać ze spaceru historycznego zorganizowanego przez Sokólski Ośrodek Kultury. Od sierpnia grupa nieformalna przy Ośrodku Kultury realizuje projekt ze środków „Działaj Lokalnie” pod tytułem „Mapa mojego miasta”. W ramach działania odbywają się spacery-konsultacje. W ich wyniku ma powstać mapka miasta uwzględniająca miejsca wskazane przez samych jego mieszkańców.

Sobotni spacer był prowadzony przez pana Leszka Postołowicza, pasjonata historii, który zgodził się po raz drugi oprowadzić uczestników wydarzenia po terenie Osiedla Zielonego. Grupa rozpoczęła go od „Ławeczki Tyzenhauza” zlokalizowanej nad zalewem sokólskim i historii postaci zasłużonego administratora Grodzieńszczyzny oraz opowieści o dworze Sobaczyńce. Później poznała dzieje Szkoły Carskiej Leśnej i postać związanego z nią powstańca styczniowego – Walerego Wróblewskiego. Następnie miała okazję poszukać pozostałości po budynkach koszarowych dzięki materiałom zdjęciowym prezentowanym przez prowadzącego. Opowieść przewodnika skupiła się przy tym na dziejach stacjonujących na tym terenie wojsk, najpierw carskich, a w okresie międzywojnia – polskich. Uczestnicy spaceru wysłuchali również historii powstania sokólskiego zalewu, braci Ejsmontów, fragmentów wspomnień Jana Antoniego Chrapowickiego o dworze Sobaczyńce („Diariusz”, tom 1, Warszawa 1978) oraz Stanisława Sańki o pracy przymusowej przy organizacji szpitala polowego ma terenie koszar w 1944 r. Był również czas na pytania i wymianę informacji z uczestnikami spaceru.

Dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundacji „Sokólski Fundusz Lokalny” w Sokółce i gminie Sokółka. Partner strategiczny: Bank Spółdzielczy w Sokółce.

SOK, Fot. W. Panow


Zobacz również

Skip to content