Młodzież na warsztatach w Bibliotece Publicznej

Język polski jest wewnętrznie zróżnicowany, co oznacza, że możemy wyodrębnić jego różne odmiany. Podstawową odmianą jest język ogólny, zwany też ogólnopolskim lub ogólną odmianą polszczyzny i ma charakter uniwersalny. Poszczególne odmiany wyróżnia się natomiast ze względu na rozmaite kryteria.

Warsztaty przeprowadziła Katarzyna Osior-Szot

Biblioteka Publiczna w Sokółce zaprosiła młodzież na warsztaty pod hasłem „Ile mamy języków polskich? O odmianach polszczyzny”, które przeprowadziła Katarzyna Osior-Szot z Fundacji Języka Polskiego.

Zawodowo pani Katarzyna pokazuje jak mówić do ludzi jasno, skutecznie, prosto, ale nie prostacko, uczy komunikacji na Uniwersytecie Warszawskim i w Fundacji Języka Polskiego. Również zawodowo, ale nieco po godzinach zajmuje się rozwojem wolontariatu w Polsce.

W zajęciach uczestniczyli uczniowie klas I z dwóch szkół średnich w Sokółce – Technikum Ekonomicznego i Liceum Ogólnokształcącego. W ich trakcie dowiedzieli się, że przeciętny Polak, znający swój język ojczysty, potrafi posługiwać się jego kilkoma odmianami. Wybór konkretnej z nich zależy od tematu, sytuacji, okoliczności komunikacji, cech odbiorcy i relacji łączących go z nadawcą. Inaczej mówiąc: komunikacją rządzi zasada stosowności, znana już od czasów starożytnych jako zasada decorum.

Katarzyna Bułkowska


Zobacz również

Skip to content