Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Dodatek dopełniający do renty socjalnej

Ponad 133,6 tys. osób otrzymało dodatek dopełniający do renty socjalnej, z czego w Podlaskiem prawie 3,9 tys. osób.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że ponad 133,6 tys. osób otrzymało dodatek dopełniający do renty socjalnej. Jest to wsparcie finansowe dla osób, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji. W całej Polsce wypłacono na ten cel ponad 1,7 mld złotych. W województwie podlaskim dodatek trafił do ponad 3,9 tys. osób, a łączna suma wypłat wyniosła około 50 mln złotych.

Od 1 stycznia 2025 roku obowiązują przepisy dotyczące dodatku dopełniającego do renty socjalnej. – Świadczenie to jest przeznaczone dla osób, które ze względu na stan zdrowia nie są w stanie samodzielnie funkcjonować i wymagają stałej lub długotrwałej opieki – wyjaśnia Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa podlaskiego.

Dodatek dopełniający przyznawany z urzędu

Dodatek został przyznany z urzędu osobom, które spełniały określone warunki na 1 stycznia 2025 roku, czyli pobierały rentę socjalną oraz posiadały orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji. Osoby te nie musiały składać żadnego wniosku. ZUS informuje uprawnionych o przyznaniu dodatku, a także udostępnia tę informację na profilu informacyjnym osoby uprawnionej, utworzonym na Platformie Usług Elektronicznych (PUE)/eZUS.

– Zakład Ubezpieczeń Społecznych w maju przyznał dodatek do renty socjalnej blisko 134 tys. osób całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji. Łącznie wypłacono im ponad 1,7 mld złotych. W województwie podlaskim dodatek otrzymało ponad 3,9 tys. osób, a suma wypłaconego wsparcia wyniosła blisko 50 mln złotych – dodaje rzeczniczka.

Beneficjenci dodatku, którym on został przyznany z urzędu, otrzymali wyrównanie od 1 stycznia 2025 roku. Wysokość dopłaty do renty socjalnej w miesiącach styczniu i lutym wynosiła 2520 zł brutto miesięcznie, natomiast od marca, po waloryzacji, wzrosła do 2610,72 zł brutto. Od dodatku dopełniającego, podobnie jak od renty socjalnej, potrącane są składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczka na podatek dochodowy. Z dodatku dopełniającego ZUS może dokonywać potrąceń i egzekucji na takich samych zasadach jak z renty socjalnej.

Dodatek dopełniający na wniosek ‒ jeśli brak orzeczenia

W przypadku osób pobierających rentę socjalną, które nie posiadały orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji na dzień 1 stycznia 2025 roku, ZUS przyznaje dodatek dopełniający na wniosek, pod warunkiem uzyskania takiego orzeczenia. Aby się
o niego ubiegać należy wypełnić formularz EDD-SOC, który jest dostępny na stronie www.zus.pl oraz we wszystkich placówkach ZUS-u. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia, wystawione na formularzu OL-9 przez lekarza prowadzącego leczenie. Ważne jest, aby od daty wydania zaświadczenia do chwili złożenia wniosku nie minął okres dłuższy niż miesiąc. Osoby, którym ZUS przyzna dodatek dopełniający, otrzymają jego wypłatę od miesiąca, w którym złożony zostanie wniosek.

Kontakt i wsparcie

W przypadku pytań, wątpliwości lub jakichkolwiek trudności można skorzystać z kilku rozwiązań:

  • znaleźć informacje na stronie https://www.zus.pl/ (zakładka Świadczenia → Katalog usług – emerytury i renty → Ustalanie uprawnień do świadczeń] → Dodatek dopełniający do renty socjalnej,
  • skorzystać z infolinii ZUS (22) 560 16 00,
  • przyjść do dowolnej placówki ZUS-u,
  • zamówić e-wizytę i połączyć się z pracownikiem ZUS-u w ramach wideorozmowy.

(KK) ZUS


Zobacz również

Przejdź do treści