Informacje lokalne

234 lata po uchwaleniu Konstytucji

Miała być odpowiedzią na pogarszającą się sytuację wewnętrzną i międzynarodową Rzeczypospolitej Obojga Narodów, która jeszcze 150 lat wcześniej stanowiła jedną z największych potęg europejskich i była największym krajem na terenie Starego Kontynentu. Sejm Wielki uchwalił ją 3 maja 1791 roku, po trwających ponad siedem godzin obradach. 234 rocznicę tego wydarzenia uczcili mieszkańcy Sokółki oraz przedstawiciele lokalnych władz i instytucji podczas obchodów, które odbyły się w sobotę 3 maja 2025 roku. Głównym organizatorem uroczystości był Burmistrz Sokółki. 

Pierwszym akcentem obchodów było nabożeństwo w intencji Ojczyzny, jakie o godz. 8 rozpoczęło się w sokólskiej cerkwi pw. św. Aleksandra Newskiego. Trzy godziny później uczestnicy uroczystości zebrali się na mszy w Sanktuarium Najświętszego Sakramentu przy kościele parafialnym pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce.

Po mszy uczestnicy uroczystości na czele z Miejską Orkiestrą Dętą wraz z mażoretkami z Sokółki oraz pocztami sztandarowymi, przemaszerowali pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Przemówienia okolicznościowe wygłosili: Zastępca Burmistrza Sokółki Antoni Stefanowicz, Wiceprzewodnicząca Rady Miejskie w Sokółce Bogusława Szczerbińska oraz Członek Zarządu Powiatu Sokólskiego Jerzy Białomyzy.

– Dziś, w wolnej i niepodległej Polsce, pamięć o Konstytucji 3 Maja, jest dla nas szczególnie ważna. Przypomina nam o wartościach, które są fundamentem naszej tożsamości narodowej: demokracji, praworządności, poszanowaniu godności każdego człowieka i trosce o dobro wspólne. Sokółka, z jej bogatą historią i wielokulturowym dziedzictwem, jest miejscem, gdzie te wartości są ważne i pielęgnowane. Nasza wspólnota, oparta na wzajemnym szacunku i współpracy, jest najlepszym dowodem na to, że ideały Konstytucji 3 Maja są wciąż aktualne i mogą być realizowane w naszej codzienności. W tym uroczystym dniu, składam serdeczne życzenia wszystkim mieszkańcom Sokółki. Niech duch Konstytucji 3 Maja, duch jedności i odpowiedzialności za naszą Ojczyznę, towarzyszy nam każdego dnia. Bądźmy dumni z naszej historii i zjednoczeni w budowaniu lepszej przyszłości dla naszej Sokółki i dla Polski – powiedział Zastępca Burmistrza Sokółki Antoni Stefanowicz.

List od Wiceministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stefana Krajewskiego odczytała Agnieszka Szczygielska – szefowa struktur powiatowych PSL w Sokółce

Kolejnym punktem obchodów było złożenie wieńców przez poszczególne delegacje.

Rocznicowe obchody uświetnił występ Miejskiej Orkiestry Dętej wraz z mażoretkami.

Wartę honorową wystawili harcerze z sokólskiego Hufca ZHP im. hm. Witolda Biziuka.

(DB) Fot.: E. Zajczyk


Zobacz również

Przejdź do treści