Podlaski NFZ partnerem spotu „oswajającego” temat depresji. Pasażerowie autobusów PKS Nova będą mogli podczas podróży zobaczyć spot, który uwrażliwi ich na temat depresji i osób borykających się z tą chorobą.
Wśród wszystkich osób leczących się psychiatrycznie w naszym regionie – pacjenci z depresją stanowią ponad 16% – to ponad 12 tysięcy osób rocznie. „Depresja często bywa ukryta, bagatelizowana, a osoby nią dotknięte czują się osamotnione i niezrozumiane. Dlatego tak ważne jest, abyśmy wspólnie przełamywali tabu i budowali świadomość o możliwościach leczenia” – podkreślała podczas premiery spotu Anna Rzemek dyrektor podlaskiego NFZ. Depresja stanowi coraz większy problem zdrowotny i społeczny. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia do 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie! Szacuje się, że w Polsce na depresję choruje ok. 1,2 mln osób. W województwie podlaskim w ostatnich latach na depresję leczy się rocznie ponad 12 tysięcy osób. Wśród wszystkich osób leczących się psychiatrycznie w naszym regionie – pacjenci z depresją stanowią ponad 16%.
„Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje wiele ścieżek leczenia, od konsultacji z lekarzem rodzinnym, przez specjalistyczne poradnie zdrowia psychicznego, po leczenie szpitalne. W naszym województwie funkcjonuje wiele miejsc, gdzie można uzyskać profesjonalną diagnozę i rozpocząć terapię w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Podkreślę ważną informację, że do psychiatry niepotrzebne jest skierowanie. Do Centrum Zdrowia Psychicznego (CZP) również zgłaszamy się bez skierowania. W regionie działa obecnie osiem Centrów Zdrowia Psychicznego” – informowała o możliwościach leczenia depresji Anna Rzemek.
I właśnie z tej formy leczenia korzysta najwięcej osób z naszego regionu – prawie połowa pacjentów z depresją leczy się w Centrach Zdrowia Psychicznego. Hospitalizacji z powodu depresji w województwie podlaskim jest ponad pół tysiąca rocznie.
Mieszkańcy województwa podlaskiego mogą liczyć na profesjonalną i kompleksową pomoc psychologiczną i psychiatryczną
Przyczyny złego samopoczucia mogą być różne i zawsze warto je skonsultować z lekarzem lub psychologiem. Jeśli będziesz potrzebować pomocy farmakologicznej, pomoże Ci psychiatra, do którego umawiasz się bezpośrednio, ponieważ nie potrzebujesz skierowania. Jeśli łatwo można zidentyfikować objawy, leczenie może poprowadzić lekarz pierwszego kontaktu (lekarz POZ).
Pomoc psychiatryczną oraz wsparcie psychologiczne znajdziesz w:
- poradniach zdrowia psychicznego (PZP)
- szpitalach lub oddziałach psychiatrycznych
- centrach zdrowia psychicznego (CZP)
Do Centrum Zdrowia Psychicznego (CZP) można się zgłosić bez skierowania. Jednak, jeśli podczas pierwszej konsultacji okaże się, że konieczna jest kolejna wizyta u psychologa, trzeba będzie przyjść ze skierowaniem.
W regionie działa obecnie osiem Centrów Zdrowia Psychicznego. Centra te oferują kompleksową pomoc psychologiczną i psychiatryczną, w tym porady lekarskie, sesje psychoterapii oraz leczenie środowiskowe. Dzięki tym placówkom pacjenci mogą uzyskać wsparcie blisko miejsca zamieszkania, co znacząco ułatwia dostęp do niezbędnej pomocy. Wszystkie osoby w kryzysie psychicznym oraz ich rodziny i otoczenie otrzymają profesjonalną pomoc i opiekę. Zgłaszający się pacjent ma opracowywane indywidualne, dopasowane do potrzeb plany terapii, a w przypadkach pilnych uzgadniane terminy przyjęć ze wskazaniem miejsca uzyskania świadczenia nie później niż 72 godziny od zgłoszenia.
Do Punktu Zgłoszeniowo-Koordynacyjnego (PZK) można zgłaszać się osobiście lub za pośrednictwem osoby trzeciej. Adresy PZK w woj. podlaskim:
1. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Hajnówce
– Hajnówka, Doc. Adama Dowigrda 9
– Siemiatycze, ul. Szpitalna 8
2. Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży
– Łomża, Marszałka Józefa Piłsudskiego 11
– Zambrów, Cmentarna 14
3. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku
– Białystok, Wołodyjowskiego 2
– Białystok, Młynowa 17
4. Szpital Ogólny im. dr Witolda Ginela w Grajewie
– Grajewo, Konstytucji 3 Maja 34
5. Specjalistyczny Psychiatryczny Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Suwałkach
– Augustów, Wojska Polskiego 51
– Suwałki, Szpitalna 62
6. Samodzielny Publiczny Psychiatryczny Zakład Opieki Zdrowotnej im. dr. Stanisława Deresza w Choroszczy
– Białystok, Leszczynowa 40
– Białystok, Marjańskiego 3 lok. 104
– Białystok, Radzymińska 2
7. Szpital Ogólny w Kolnie
– Kolno, Wojska Polskiego 69
8. REVIT SP. Z O.O.
– Białystok, Swobodna 38
– Białystok, Feliksa Filipowicza 6 lok. U1
Adresy poradni zdrowia psychicznego oraz oddziałów psychiatrycznych, leczenia nerwic znajdziesz:
- całodobowa bezpłatna infolinia TIP: 800 190 590
- strona: https://gsl.nfz.gov.pl/GSL/
(IP) Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ