Korzystanie z możliwości otrzymywania świadczeń długoterminowych, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne przelewem na konto bankowe staje się coraz powszechniejsze. Klienci, którym przyznane zostało świadczenie w lutym 2025 roku w 87,8 proc. przypadków w całym kraju zdecydowali się na wskazanie rachunku bankowego, natomiast w województwie podlaskim – w 87,3 proc.
Spośród około 8,8 mln osób, którym ZUS co miesiąc wypłaca świadczenia emerytalno-rentowe 7 mln otrzymuje te środki w formie przelewu na konto w banku. W lutym br. wskaźnik ubankowienia w kraju wyniósł 79,9 proc., a w regionie 81,8 proc.
– Coraz więcej osób korzysta z możliwości otrzymywania świadczeń wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w formie bezgotówkowej. W lutym 2020 roku z tej opcji korzystało 72,6 proc. emerytów i rencistów w całym kraju, natomiast w województwie podlaskim – 74,4 proc. Pięć lat później wskaźnik ubankowienia w kraju wzrósł do 79,9 proc., natomiast w regionie osiągnął 81,8 proc. W Podlaskiem, spośród 220,5 tys. świadczeń wypłacanych przez ZUS, takich jak emerytury, renty czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, aż 180,2 tys. jest przekazywanych na konta bankowe – informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa podlaskiego.
Wzrost liczby zgłaszanych wniosków dotyczących przekazywania świadczeń w formie przelewu bankowego wśród seniorów jest szczególnie zadowalający. Spośród 6,7 mln emerytów, aż 5,5 mln otrzymuje swoje wypłaty w formie przelewu. Wskaźnik ubankowienia osób pobierających emeryturę wynosi obecnie 82,5 proc. W województwie podlaskim ZUS co miesiąc wypłaca ponad 174 tys. emerytur, z czego 84,3 proc. jest przekazywanych na rachunki bankowe, a pozostałe. 15,7 proc. (27,3 tys.) emerytur dostarczają seniorom listonosze w gotówce.
– Osoby, które niedawno stały się świadczeniobiorcami ZUS-u, znacznie częściej decydują się na podanie numeru rachunku bankowego do przekazywania środków należnych z przyznanego świadczenia. Na taką formę wypłaty decyduje się 87,7 proc. klientów w skali kraju, a w regionie – 87,1 proc. Przechodząc na emeryturę i często kończąc aktywność zawodową, młodsze pokolenie emerytów i rencistów w dalszym ciągu chce korzystać z osobistego rachunku bankowego. Udogodnienia, takie jak szybkie i bezpieczne opłacanie rachunków, zakupy przez internet czy płatności kartą, sprawiają, że nowi świadczeniobiorcy chcą nadal mieć możliwość dokonywania płatności bezgotówkowych – dodaje rzeczniczka.
Decydując się na otwarcie konta bankowego, kluczowe znaczenie mają zarówno wygoda, jak i bezpieczeństwo. Seniorzy, którzy otrzymują emeryturę lub rentę przelewem, nie trzymają pieniędzy w domu, co sprawia, że rzadziej padają ofiarą oszustów i złodziei. Osobisty rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy zapewnia stały i szybki dostęp do środków, którymi można wygodnie dysponować także podczas wyjazdów czy pobytu w sanatorium. Emeryci, którym wciąż jeszcze listonosz wypłaca należne świadczenie, mogą w każdej chwili zdecydować się na przekazywanie wypłaty na konto. Obecnie wiele banków oferuje bezpłatny podstawowy rachunek płatniczy dla seniorów, którzy nie mają konta w żadnym banku.
Emerytura przelewem bankowym
Już podczas składania wniosku emeryt lub rencista podejmuje decyzję o sposobie otrzymywania świadczenia z ZUS-u. Nie oznacza to jednak, że tej formy wypłaty nie można zmienić. Jeśli obecnie Zakład wypłaca świadczenie gotówką za pośrednictwem poczty, a klient chciałby otrzymywać wypłatę przelewem na rachunek bankowy, wystarczy, że wypełni druk ZUS EZP, czyli wniosek o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce. Formularz można złożyć osobiście w placówce ZUS-u lub wysłać go pocztą. Można również dokonać takiej zmiany za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Warto pamiętać, że dyspozycję dotyczącą sposobu przekazywania wypłaty można zmienić w każdej chwili.
(KK) ZUS