Sokólski Ośrodek Kultury

Premiery młodych teatrów w Sokólskim Ośrodku Kultury

To było ważne wydarzenie dla amatorskich dziecięco-młodzieżowych grup teatralnych: Bez Maski, Żółtodziób, Teatru Form Niewielkich i Bel Etage – po miesiącach przygotowań w tę niedzielę na deskach Kina Sokół zaprezentowały premierowo owoce swojej pracy i pasji. Co je łączyło? Osoba reżyserki, instruktorki teatru, scenarzystki, animatorki kultury i prezeski Fundacji „Przestrzeń” w jednym – czyli Małgorzaty Sienkiewicz.

Jako pierwszy zaprezentował się Teatr Bez Maski działający w Sokólskim Ośrodku Kultury z „Bajką o Złotej Rybie”. Scenariusz stworzyła Małgorzata Sienkiewicz na podstawie znanej bajki opowiedzianej na nowo przez Jarosława Mikołajewskiego. Oprócz nowej-starej historii widownia dostała niesamowitą dawkę efektów plastyczno-muzycznych.

Za drugą prezentacją pt. „Remont w niebie” stał Teatr Żółtodziób z Fundacji Przestrzeń z Białegostoku. Miała ona charakter – jak mówiła instruktorka – zabawy scenicznej, tym samym dużo w niej było dziecięcej lekkości i humoru.

Atmosfera mocno zgęstniała, kiedy na deski wszedł Teatr Form Niewielkich z Fundacji Przestrzeń. Ich spektakl pt. „Mam 12 lat”, podnoszący aktualną tematykę przemocy rówieśniczej, zostawił wszystkich z głębokimi refleksjami. Scenariusz – jak dopowiedziała Małgorzata Sienkiewicz – powstał na podstawie prawdziwych uczniowskich opowieści. Wykorzystane zostały także fragmenty dramatu „Szczurzy syn” Roberta Jarosza.

Teatralny wieczór zamknęli licealiści skupieni wokół Teatru Bel Etage z Fundacji Przestrzeń. Bel Etage wystawił spektakl pt. „Ja, Artur”, zainspirowany „Tangiem ” Sławomira Mrożka. Dramat został opowiedziany na nowo – gdyż jak komentowała reżyserka – dziś inaczej niż Mrożek w swoich czasach postrzegamy bunt.

– Kochane amatorki i amatorzy, dziękujemy za emocje, byliście wspaniali, życzymy wam pomyślnych wiatrów w aktorskich żaglach! – dziękowała po spektaklach Agnieszka Kozakiewicz, wicedyrektorka Sokólskiego Ośrodka Kultury.

fot. Wojciech Panow
Sokólski Ośrodek Kultury


Zobacz również

Przejdź do treści