Animacja wobec wojny

Animacja staje się w dzisiejszej dobie coraz popularniejszym sposobem opowiadania historii i komunikowania myśli. Wielu twórców kina posługuje się tą formą z uwagi na to, że jest bardziej uniwersalna i zapewnia większą swobodę twórczą.

Na ostatnim spotkaniu DKF Fantom (5 grudnia 2024 r.) widzowie obejrzeli 8 filmów animowanych twórców z całego świata. Zostały one wybrane spośród wielu nadesłanych na Poznański Festiwal Animacji pod hasłem „Animator against War”. Pokaz odbył się w ramach 18. edycji MFFK ŻUBROFFKA. Wspólną cechą tych filmów był temat wojny.

Czym jest wojna, jakie są jej oblicza, co pozostawia w psychice tych, którzy ją przeżyli? Dlaczego ludzie nie potrafią żyć w pokoju? Przecież nikt nie chce wojny, a one ciągle się toczą – o tym jak też o wojnie hybrydowej toczącej się na naszej wschodniej granicy rozmawiali z widzami nasi goście – krytyczka Adriana Prodeus i reżyser animacji „W lesie są ludzie” Szymon Ruczyński.
Rozmowę prowadził Dominik Sołowiej, znawca kina, dziennikarz, publicysta. W jednym z filmów pada zdanie – wojny powinny być zniesione, tak jak niewolnictwo. Ale czy to jest możliwe?

tekst: Krystyna Kostera, fot. Ewa Petelczyc
Sokólski Ośrodek Kultury


Zobacz również

Skip to content