SOK

„Nie pytaj o Polskę” – tłumy na koncercie w kinie Sokół

„Nie pytaj o Polskę” – taki tytuł nosił koncert przygotowany na okoliczność obchodów 106. rocznicy odzyskania niepodległości, który 11 listopada 2024 r. zgromadził w kinie „Sokół” w Sokółce prawdziwe tłumy.

– Patriotyzm może, a nawet powinien, mieć różne oblicza – mówili otwierając wydarzenie dyrektorka Sokólskiego Ośrodka Kultury Barbara Maj oraz wiceburmistrz Adam Kowalczuk.

Występ osnuty był wokół tematu wolności, który przez wszystkie przypadki odmieniał w repertuarze zespół wokalny AZALiSZ Amatorski Zespół Ambitnych Ludzi i Sprawa Zamknięta pod opieką Pauliny Oseńko.

Dzięki świetnie zaaranżowanym protestsongom („Psalm stających w kolejce”, „Krakowski spleen”, „Arahia”, „Szklana pogoda”, „Wolność kocham i rozumiem”, „Mój jest ten kawałek podłogi”, „Nie pytaj o Polskę”, „Madonna Polska”, „Dziwny jest ten świat”) cofnęliśmy się w czasie do rzeczywistości PRL-u, kiedy wolność była „towarem” deficytowym.

Po raz pierwszy zespół AZALiSZ miał okazję śpiewać z towarzyszeniem profesjonalnych muzyków z GrandeVous – Michała Kalinowskiego – saksofon, Marcina Rogalskiego – klawisze, Roberta Jurčo – perkusja, akordeon, Krzysztofa Gryniewickiego – gitara elektryczna i basowa. Sądząc po gorących owacjach, to połączenie sił bardzo przypadło do serca publiczności.

– Nie pytaj o Polskę! Żyj tak, żeby to ciebie pytali o Polskę – o jej przyszłość i piękną historię – tymi słowami koncert zakończyła prowadząca Agnieszka Kozakiewicz, wicedyrektorka Sokólskiego Ośrodka Kultury.

Po występie, wzorem lat ubiegłych, licznie zebrana w kinie społeczność sokólska wspólne odśpiewała kilka pieśni patriotycznych. Ten piękny wielogłos, stworzony przez wszystkie grupy wiekowe, uzmysłowił, że patriotyzm to m.in. uczestnictwo w obchodach ważnych rocznic, ale także codzienna życzliwość wobec innych w myśl słów z piosenki Z. Wodeckiego: „Dzielmy się chlebem i troską / Niech już nikt nie będzie sam”.

Logówki

Koncert odbył się w ramach projektu „Muzyczna Edukacja z GrandeVous”. Organizację dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundacji „Sokólski Fundusz Lokalny” w Sokółce, Gminy Sokółka i Banku Spółdzielczego w Sokółce.

Fot. Wojciech Panow
Sokólski Ośrodek Kultury


Zobacz również

Skip to content