Niezwykły to był wieczór, pełen serdeczności i pasji, którą zechcieli się podzielić lokalni twórcy: Ewa Petelczyc, Alicja Chancewicz, Ewelina Nowosada, Martyna Mazur, Wacław Sołowiej, Wojciech Krupa, Zdzisław Muszler i Adam Smólski. Oprócz wspomnianej pasji do sztuk pięknych – ósemkę twórców łączy także to, że ich drogi zawodowe i artystyczne przecinały się, bądź regularnie się przecinają z Sokólskim Ośrodkiem Kultury.
Troje z nich to instruktorzy, z kolei dwie twórczynie od lat uczestniczą w stałych zajęciach artystycznych. Tworzą w czasie wolnym, sięgając po różne techniki (olej, akwarela, pastel, grafika warsztatowa), a w tematyce nie brakuje portretu, architektury, krajobrazu, martwej natury, kopii dzieł, a także motywów z wyobraźni.
Wernisaż otworzyły dyrektorki SOK-u Barbara Maj i Agnieszka Kozakiewicz, a rola prowadzących przypadła Anecie Tumiel i Adamowi Smólskiemu, który był także kuratorem wystawy.
***
Ewa Petelczyc – absolwentka PLSP w Supraślu i studium kulturalno-oświatowego przy białostockim WOAK-u, 41 lat pracowała w SOK-u jako instruktorka, ma na koncie liczne nagrody w Wojewódzkim Przeglądzie Zdobnictwa Obrzędowego Cyklu Wiosennego i Świąt Wielkanocnych w kategorii: palma i pisanka, opiekowała się Krzysztofem Gieniuszem, sokólskim Nikiforem.
Zdzisław Muszler – absolwent Pedagogicznego Studium Plastycznego w Warszawie, przez 6 lat pracował jako nauczyciel plastyki, od kilku lat jest instruktorem w SOK-u, pomaga młodzieży i dorosłym rozwijać swoje pasje malarskie i rysunkowe, w wolnym czasie pisze poezje (dostępne na profilu Fb).
Alicja Chancewicz – absolwentka PLSP w Supraślu i PWSSP w Poznaniu (kierunek wychowanie plastyczne), pracowała w Spółdzielczym Domu Kultury w Sokółce, przez 30 lat uczyła przedmiotów artystycznych, uczestniczyła w licznych plenerach malarskich.
Wacław Sołowiej – uczył się w PLSP w Supraślu, przez wiele lat konserwował i naprawiał sprzęt nagłaśniający SOK-u, od lat ofiarowuje swoje obrazy na licytacje WOŚP-u.
Ewelina Nowosada – absolwentka PLSP w Supraślu, studiowała na białostockim WSAP-ie, członkini Białostockiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, tam też prezentowała swoje prace, uczestniczyła w licznych plenerach malarskich.
Wojciech Krupa – rocznik ’63, pracuje w ŚDS w Sokółce, pomagał w rozruchu pracowni ceramicznej SOK-u, tworzy ponad 35 lat, sięga po różne techniki, miał indywidualne wystawy w Białymstoku i Sokółce, uczestniczył w plenerach malarskich.
Martyna Mazur – absolwentka weterynarii na warszawskim SGGW, pracuje w Granicznym Inspektoracie Weterynarii w Kuźnicy, mieszka w Sokółce, od kilku sezonów uczestniczy w zajęciach SOK-u, zgłębia ceramikę, linoryt i malarstwo.
Adam Smólski – absolwent PLSP w Supraślu i pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej na UwB, ma za sobą 16 lat pracy jako nauczyciel, od 2016 r. jest instruktorem w SOK-u, uczy grafiki warsztatowej, snycerstwa i prowadzi zajęcia plastyczne dla dzieci.
Spotkanie, a szczególnie rozmowy z twórcami i gośćmi, uzmysłowiły Sokólskiemu Ośrodkowi Kultury potrzebę organizacji kolejnych podobnych wydarzeń, może w formule przeglądów w myśl idei: tworzysz (malujesz, piszesz, dziergasz itp.…) – pokaż się światu!
fot. Wojciech Panow
Sokólski Ośrodek Kultury