104 lata temu Polacy zwyciężyli w Bitwie nad Niemnem

Uroczystości upamiętniające 104. rocznicę Bitwy nad Niemnem zorganizowano w niedzielę 15 września 2024 roku w Sokółce. Ich głównym organizatorem był Burmistrz Sokółki.

Obchody Bitwy nad Niemnem to święto upamiętniające drugą co do wielkości – po „Cudzie nad Wisłą” bitwę, którą stoczyły wojska polskie z wojskami bolszewickimi w końcu września 1920 roku. Bitwa ta zapisała się w historii Polski jako ostateczne zwycięstwo Polski nad Rosją bolszewicką. Armia Czerwona poniosła kolejną po Bitwie Warszawskiej wielką klęskę, a Rzeczypospolita obroniła swą godność i suwerenność, stając jednocześnie na straży granic Europy zagrożonej zalewem komunizmu, anarchii i ateizmu.

Rocznicowe obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy na grobach żołnierzy poległych w wojnie polsko – bolszewickiej 1920 roku, które znajdują się na sokólskim cmentarzu. Modlitwę za poległych odmówił Proboszcz miejscowej Parafii pw. św. Antoniego Padewskiego ks. Jarosław Ciuchna.

Uroczystości były kontynuowane w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego, gdzie o godz. 11 rozpoczęła się msza z udziałem pocztów sztandarowych.

Następnie wszyscy przeszli pod Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Kolumnę prowadziła Miejska Orkiestra Dęta z Sokółki wraz z mażoretkami. Wśród zgromadzonych pod pomnikiem osób znaleźli się m.in.: Zastępca Burmistrza Sokółki Adam Kowalczuk, Sekretarz Sokółki Piotr Romanowicz, Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Sokółce Bogusława Szczerbińska, Sekretarz Powiatu Sokólskiego Magdalena Grasewicz, Przewodniczący Rady Powiatu Sokólskiego Krzysztof Krasiński, radni, duchowni, harcerze z sokólskiego hufca ZHP im. Witolda Biziuka, przedstawiciele służb, inspekcji i straży, dyrektorzy szkół. Obecni byli również uczestnicy XI Sztafety Niepodległości.

Do zebranych zwrócił się gospodarz uroczystości – Zastępca Burmistrza Sokółki Adam Kowalczuk.
– Szanowni Państwo! Jesteśmy tu dzisiaj, aby uczcić pamięć tych, którzy walczyli o oddali życie w jednej z kluczowych bitew w historii naszego narodu – Bitwie nad Niemnem. Dzisiaj, w 104. rocznicę tego wydarzenia, oddajemy hołd bohaterom tamtych dni. To na polach nad Niemnem, Wojsko Polskie pod wodzą Marszałka Józefa Piłsudskiego, zadało ostateczny cios siłom bolszewickim, ostatecznie przesądzając o losach wojny. Dzięki temu zwycięstwu, Polska mogła zachować swoją suwerenność i obronić świeżo odzyskaną niepodległość. Dzisiejszy dzień to czas refleksji nad tym, jaką cenę zapłacili nasi przodkowie za wolność, którą dzisiaj cieszymy się na co dzień. Walczyli oni nie tylko o przyszłość naszego narodu, o możliwość budowania własnej państwowości. W ich czynach widzimy prawdziwy patriotyzm okupiony najwyższym poświęceniem. Bitwa nad Niemnem, oprócz wielkiego sukcesu militarnego, była także lekcją solidarności i współpracy między różnymi grupami społecznymi i politycznymi, które mimo różnic, potrafiły stanąć ramię w ramię w obronie wspólnego dobra. Dziś, gdy wspominamy tamte dni, warto zastanowić się, jak my, współcześni, możemy kontynuować dziedzictwo tamtych bohaterów. Niech pamięć o ich czynach inspiruje nas do budowania silnej Polski, która potrafi stawić czoła wyzwaniom dzisiejszych czasów. Niech będzie to Polska, której siła tkwi w jedności, a przyszłość budowana jest na fundamencie wolności, demokracji w poszanowaniu różnorodności i odmienności. Bez karmienia strachem i szukania dookoła wrogów. Dzisiaj jesteśmy częścią Europy, co jest naszą wartością i szansą, jakiej w historii nigdy nie mieliśmy. Niech pamięć o bohaterach tamtych czasów będzie wiecznie żywa w sercach kolejnych pokoleń wolnych Polaków – powiedział Zastępca Burmistrza Sokółki Adam Kowalczuk.

Głos zabrali również – Przewodniczący Rady Powiatu Sokólskiego Krzysztof Krasiński oraz Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Sokółce Bogusława Szczerbińska. Do organizatorów rocznicowych uroczystości, okolicznościowy list skierował Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Poseł na Sejm RP Stefan Krajewski. Apel Pamięci odczytał Komendant Hufca ZHP il. Witolda Biziuka w Sokółce – harcmistrz Łukasz Kojta.

W dalszej części uroczystości poszczególne delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Marszałka. Na zakończenie wystąpiła Miejska Orkiestra Dęta z Sokółki wraz z mażoretkami.

O bitwie

Bitwa nad Niemnem trwała od 20 do 26 września 1920 roku. Był to drugi wielki sukces militarny Polski po „Cudzie nad Wisłą”. Bitwa Niemeńska miała na celu ostateczne rozbicie sowieckich armii Frontu Zachodniego. Bolszewicy odbudowali swoje siły po klęsce poniesionej pod Warszawą i przygotowali nową ofensywę. Piłsudski postanowił uprzedzić wroga. 20 września Polskie siły stacjonujące na linii Suwałki – Sejny – Sokółka – Brzostowica Wielka – Prużany – Kobryń zaatakowały cztery armie Tuchaczewskiego. Po stronie polskiej walczyło 150 tys. żołnierzy, a sowieckiej – 70 tys. Polakom udało się zająć Druskienniki, Lidę, Grodno i sforsować Niemen. Jednostki polskie opanowały znaczną część Kresów. Zwycięstwo wywarło wpływ na kształt przyszłych granic II Rzeczpospolitej.

(DB) Fot.: E. Zajczyk, D. Biziuk


Zobacz również

Skip to content