Mieszkańcy gminy Sokółka przywitali lato w Noc Świętojańską

Noc Świętojańska 2024 w Sokółce

W nocy z 21 na 22 czerwca podczas letniego przesilenia dawni Słowianie obchodzili Noc Kupały, święto witalności i płodności. Od momentu przyjęcia przez Polskę chrześcijaństwa, święto to zmieniło nazwę na Noc Świętojańska, która – choć w nieco zmienionej formie – obchodzona jest po dziś dzień.

21 czerwca 2024 r. w piątkowe popołudnie, mieszkańcy gminy Sokółka przywitali lato nad Zalewem w Sokółce w iście słowiańskiej scenerii, której towarzyszyła magia żywiołów wody, powietrza i ognia. To wydarzenie było ucztą dla zmysłów i ciała. Łączyły się ze sobą dźwięki, smaki, zapachy, kolory, pokolenia.

W klimat Nocy Świętojańskiej wszystkich zebranych wprowadziła Agnieszka Kozakiewicz. Eleonora Meller przygotowała relaksującą kąpiel w dźwiękach mis i gongów. Agnieszka Prymaka z Zielskiej Kolonii podczas prowadzenia warsztatów kuchni i medycyny ludowej pokazała uczestnikom wydarzenia, że z darów natury możemy  korzystać przez cały rok.

Seniorki z Miejskiej Rady Seniorów, Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Sokółce oraz Koła Polskiego Związku Emerytów Inwalidów i Rencistów w Sokółce wyczarowały piękne wianki, słodkie placuszki i różyczki oraz groch z kapustą. Koło Gospodyń Wiejskich z Planteczki serwowało kaszę z grochem i skwarkami, chleb ze smalcem, ogórki kiszone, lemoniadę. Można było również spróbować babki ziemniaczanej i ziemniaków z chłodnikiem przygotowanych przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Sokółce. Edyta Wiśniewska z Muzeum Ziemi Sokólskiej prowadziła warsztaty tkania krajek na bardkach. Sylwia Nowakowska z Sokólskiego Ośrodka Kultury poszukiwała z dziećmi kwiatu paproci.

Do tańca przygrywał na akordeonie Michał Sawicki z synem. Pieśni ludowe takie jak m.in.: „Lipka”, „W moim ogródeczku” połączyły pokolenia, w tym chór i 3 zespoły wokalne działające przy Sokólskim Ośrodku Kultury: Złote Nutki, Azalisz, Przylaszczki i Belle Vocci, prowadzone przez Paulinę Oseńko i Michała Gieniusza.

Ostatnim punktem tego magicznego wieczoru był występ zespołu Azalisz przy akompaniamencie akordeonisty Roberta Jurčo i puszczanie wianków w sokólskim zalewie.

Dziękujemy za pomoc w organizacji wydarzenia, czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem:

Sokólskiemu Ośrodkowi Kultury, Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Sokółce, Miejskiej Radzie Seniorów w Sokółce, Uniwersytetowi Trzeciego Wieku w Sokółce, Kołu Polskiego Związku Emerytów Inwalidów i Rencistów w Sokółce, KGW Plancianki, Agnieszce Prymaka, Eleonorze Meller, Środowiskowemu Domowi Samopomocy w Sokółce, Nadleśnictwu Krynki, SM Mlekpol, ratownikom medycznym z Zakładu Pomocy Doraźnej w Sokółce, Straży Miejskiej w Sokółce, Komendzie Powiatowej Policji w Sokółce, pracownikom Urzędu Miejskiego w Sokółce.

Do zobaczenia w przyszłym roku!

Herb Sokółki & logo Podlaskie

„Noc Świętojańska” wydarzenie zorganizowane przez Burmistrza Sokółki w ramach projektu pn. „Seniorzy łączą pokolenia” dofinansowanego z dotacji budżetu Województwa Podlaskiego w ramach zadania „Współpraca z Podlaskimi Radami Seniorów”.

(KKK), Zdjęcia: Tadeusz Otoka


Zobacz również

Skip to content