Na dożynkach w Igryłach

Są jednym z najpiękniejszych świąt w roku kalendarzowym. Są również niezwykłą okazją do wyrażenia wdzięczności za dary ziemi. W niedzielę 3 września 2023 roku w Igryłach odbyły się Dożynki Gminne, na które zaprosili: Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska oraz Sołectwo Igryły i Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Sokółce.

Na dożynkach w Igryłach

Święto dziękczynienia za plony rozpoczęła uroczysta msza, jaką odprawiono na placu w Igryłach. Wokół polowego ołtarza ustawiono wieńce dożynkowe przygotowane przez mieszkańców Planteczki, Smolanki, Igrył, Lebiedzina, Lipiny, Starej Rozedranki, Nowej Rozedranki, Kraśnian, Kantorówki i Hałego. Nabożeństwu przewodniczył Proboszcz Parafii Wniebowzięcia NMP Ks. Adam Baranowski.

Zaszczytną rolę starostów dożynkowch pełnili Monika i Paweł Małachwiej. Państwo Małachwiej wraz z rodzicami Pawła prowadzą gospodarstwo rolne we wsi Wierzchłowce. Gospodarstwo przejęli po rodzicach, którzy zapoczątkowali hodowlę bydła mlecznego. Od sześciu lat stale rozwijają stado hodowlane, które obecnie liczy około 200 sztuk bydła. Gospodarstwo ma 200 hektarów, z czego 70 hektarów stanowi ich własność. Główną rośliną uprawną jest kukurydza na kiszonkę. Oprócz tego uprawiają zboża i użytki zielone na własne potrzeby. W gospodarstwie Małachwiejów w Wierzchłowcach od zawsze były hodowane konie. Obecnie pasją do hodowli koni i jeździectwa zaraziła się córka Pani Moniki i Pana Pawła – Sylwia. Warto zaznaczyć, że u Państwa Małachwiejów stale prowadzona jest modernizacja parku maszynowego oraz budynków hodowlanych. Pani Monika i Pan Paweł podkreślają, że pomimo ciężkiej pracy i codziennych obowiązków, cała trzypokoleniowa rodzina nie wyobraża sobie innej drogi życia.

Na zakończenie mszy Ksiądz Proboszcz Adam Baranowski i Wikariusz z Parafii Prawosławnej św. Aleksandra Newskiego w Sokółce Ks. Łukasz Ławreszuk poświęcili wieńce dożynkowe.

Wśród uczestników dożynkowego festynu byli m.in.: Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska wraz z Zastępcami Burmistrza Adamem Kowalczukiem i Adamem Juchnikiem, Sekretarz Sokółki Piotr Romanowicz, Poseł na Sejm RP Jarosław Zieliński, Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego Maciej Żywno, a także sołtysi i rolnicy z terenu sokólskiej gminy oraz dyrektorzy i kierownicy gminnych jednostek organizacyjnych.

Zebranych powitała Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska. Pani Burmistrz podziękowała osobom pracującym na rzecz rolnictwa, wszystkim gospodarzom, którzy zapewniają nam chleb powszedni. Pani Burmistrz zaprosiła na scenę osoby, które w najbliższych wyborach parlamentarnych będą ubiegały się o mandat posła lub senatora. Byli to: Jarosław Zieliński, Maciej Żywno, Adam Juchnik, Agnieszka Szczygielska oraz Cezary Wiszniewski.

Z okazji rolniczego święta, Burmistrz Ewa Kulikowska – w podziękowaniu za wzorowe prowadzenie gospodarstw rolnych – wyróżniła: Monikę i Pawła Małachwiejów, Urszulę i Pawła Waleszczyków, Dorotę i Krzysztofa Augustynowiczów, Teresę i Piotra Wróblewskich, Bożenę i Sławomira Galejów, Elżbietę i Grzegorza Białobłockich, Bogusławę i Mariana Zaniewskich, Urszulę i Tomasza Zarachowiczów, Katarzynę i Adama Taudulów, Gabrielę i Emila Jackiewiczów, Urszulę i Darka Olechno, Marzenę i Wojciecha Czabatorowiczów, Marię i Marka Stankiewiczów, Krystynę i Kazimierza Szomków, Ewę i Andrzeja Kirpszów oraz Iwonę i Wojciecha Januszkiewiczów. Wyróżnienie otrzymała również Paula Miastkowska, która prowadzi sklep rolniczy Twoja Zagroda.pl.

W trakcie dożynek wyróżniono także najlepszych dostawców mleka z sokólskiej gminy – Zdzisława Puciłowskiego, Pawła Maławieja i Jacka Waleszczyka. Rolnikom pogratulował i nagrody wręczył Dyrektor Zakładu Produkcji Mleczarskiej w Sokółce Tomasz Goławski wraz z Burmistrzem Sokołki Ewą Kulikowską

Wspólne dzielenie się dożynkowym chlebem poprzedził występ Miejskiej Orkiestry Dętej z Sokółki. Na scenie zaprezentowały się również: Zespół „Złote Nutki” Zespół Sołtysek „Przylaszczki” oraz „Azalisz” z Sokólskiego Ośrodka Kultury, a także zespół EXAITED.

Podczas dożynek zorganizowano pokazy Państwowej Straży Pożarnej i Policji w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców Sokółki poprzez modernizację przejść dla pieszych i edukację mieszkańców. Przeprowadzono również konkurs na najsmaczniejsze ciasto z jabłkami, do którego zgłoszono 15 wypieków. Pierwsze miejsce zajęło ciasto przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich Lipinki z Lipiny. Druga nagroda trafiła do Joanny Żmurdy, a trzecia – do Justyny Siderskiej – Gniedziejko. Wyróżnienia otrzymali: Krzysztof Matulewicz, Teresa Wróblewska i Anna Baranowska.

Podczas festynu rozegrano zawody sportowe w trzech kategoriach: dorośli, kobiety i mężczyźni.

Uczestnicy dożynek mieli okazję spróbować specjałów przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z Nowej Rozedranki, Kraśnian, Starej Rozedanki, Lipiny, Planteczki, Starej Kamionki oraz Sołectwo Igryły.

Współorganizatorami dożynek w Igryłach byli: Sokólski Ośrodek Kultury oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sokółce. W roli partnerów imprezy wystąpili: Mlekpol, Eko Gril i Bank Spółdzielczy.


Flaga i godło Polski

Zadanie pn. „Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców Sokółki poprzez modernizację przejść dla pieszych i edukację mieszkańców” zostało dofinansowane z Rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022 – 2024 – Edycja 2023

(DB) Fot.: D. Biziuk


Zobacz również

Skip to content